KOLEJNA PROPOZYCJA ZAJĘĆ EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI Z GRUPY:  „BRATKI”

PIĄTEK 22.05.2020r.

Temat dnia: Nastrojowa muzyka

PIOSENKA NA DOBRY HUMOR…

1. Zabawa wprowadzająca Jak się czuję i dlaczego?

Rodzic rozmawia z dzieckiem o muzyce, której słuchają w domach. Pyta, jaką muzykę lubi najbardziej, kiedy jej słucha w domu. Rodzic zwraca dziecku uwagę na to, że innym, np. sąsiadom, nasza muzyka nie musi odpowiadać, ktoś może być zmęczony, chory i może potrzebować spokoju. Należy to uwzględnić podczas słuchania muzyki.

1. Kształty pisane muzyką.

Dzieci siedzą na dywanie, ale są zwrócone twarzami do pleców mamy lub taty. Rodzic  włącza muzykę relaksacyjną (Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 F. Chopin), a dzieci rysują na ich plecach  przed sobą różne kształty. ( kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt). Rodzic odgaduje kształt figury.

1. Wykonanie pracy plastycznej Tęczowy dywanik na wiosenne smutki.

Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowuję małe kwadraciki wycinanki, a następnie przykleja na białej kartce według własnego pomysłu.

1. Jesienny smuteczek Wojtka. Rodzic mówi: Opowiem Ci dziś o pewnym chłopcu, słuchaj uważnie.

Wojtek, jak co rano, wybierał się do przedszkola. Wstał z łóżka i spojrzał przez okno, ale było jeszcze ciemno. Niestety mama wołała już na śniadanie, ale jakoś nie chciało mu się jeść. Droga do przedszkola też okazała się trudna, bo padał deszcz i nawet parasol i kalosze nie ochroniły go przed zmoknięciem. Przyszedł więc do przedszkola w niezbyt miłym nastroju. Zabawy z dziećmi nie cieszyły go tak jak zwykle i na nic nie miał ochoty. I wtedy podeszła do niego pani Ola, jego ulubiona pani w przedszkolu. I zapytała: – Coś się stało, Wojtusiu? Jak się dzisiaj czujesz? I Wojtek opowiedział pani Oli, jak wstał rano i było ciemno, a potem nie zjadł śniadania, bo nie miał apetytu, a jeszcze później zmoczył go deszcz, a teraz też nie jest tak fajnie jak zwykle. Wtedy pani Ola powiedziała: – Teraz rozumiem, dopadł cię, Wojtku, jesienny smuteczek. Chłopiec zrobił zdziwioną minę, a pani dodała: – Kiedy przychodzi jesień, to dni stają się krótsze, rano jest dłużej ciemno, częściej pada deszcz i wiele osób jest smutnych. Przecież wszyscy wolimy, gdy na świecie jest jasno i kolorowo. Wojtek zapytał: – To co z tym można zrobić? – Można samemu postarać się o kolory – od powiedziała pani Ola – na przykład ubierać się kolorowo, na śniadanie zjeść mandarynkę lub napić się pomarańczowego soku, planować sobie wesołe zabawy z kolegami, dużo się ruszać, bo sport to zdrowie, no i warto też do kogoś się przytulić. Wojtek uśmiechnął się zadowolony i powiedział: – Biegnę pobawić się z chłopakami, a potem na podwórku urządzimy sobie wyścigi. – Świetny pomysł – powiedziała pani Ola.

1. Piosenka jest dobra na wszystko, jest lekarstwem na wszelkie złe chwile. Wywołuje uśmiech na buziach dzieci i dorosłych. Nawet słoneczko po usłyszeniu piosenki postanowiło wyjrzeć zza chmur!

Proszę wysłuchajcie piosenki i zaśpiewajcie z rodzicami.

Słoneczko późno dzisiaj wstało
I w takim bardzo złym humorze,
I świecić też mu się nie chciało,
Bo mówi, że zimno na dworze.

Lecz gdy piosenkę usłyszało,
To się tak bardzo ucieszyło,
Zza wielkiej chmury zaraz wyszło
I nam radośnie zaświeciło.

Słoneczko nasze, rozchmurz buzie,
Bo nie do twarzy ci w tej chmurze,
Słoneczko nasze, rozchmurz się,
Maszerować z tobą będzie lżej!

ŻYCZĘ MIŁEGO WEKENDU I MIŁEJ ZABAWY

ciocia Ania