Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – wtorek 26.05.2020

Temat dnia: ,,Zrobię portret taty”

1. ,,Tato, tato, tato” – zapoznanie z piosenką 😉.

,,Tato, tato, tato” (A. Bomba, M. Konarski)

Mój tata lubi wyprawy,

świata jest bardzo ciekawy.

Pociągiem ruszamy w drogę

po fantastyczną nagrodę.

Mój tata lubi podróże

i małe, i całkiem duże.

Po morzu statkiem pływamy

i nowe kraje zwiedzamy.

Mój tata lubi wyprawy,

świetne wymyśla zabawy.

Po górskich szlakach chodzimy

I nigdy się nie nudzimy.

polecimy w kosmos razem.

1. ,,Wycieczka z tatą” – zabawa ruchowa. Do tego zadania warto zaangażować wszystkich domowników. Zabawę prowadzi tata – za nim ustawiają się pozostali uczestnicy zabawy. Tata prowadzi, pozostali idą za nim ,,gęsiego” naśladując jego ruchy (np. poruszają się na palcach, rozglądają się na boki, przeskakują przez przeszkodę itp.).

1. ,,Quiz wiedzy o  tacie” – zabawa doskonaląca umiejętność formułowania wypowiedzi na określony temat. Do tego zadania potrzebne będą wydrukowane i wycięte kartoniki z obrazkami (do pobrania poniżej).

To zadanie warto wykonać ze wszystkimi domownikami, wówczas może to być quiz wiedzy o rodzinie – losujący obrazek opowiada o osobie po swojej lewej stronie.

Obejrzyjcie kartoniki z obrazkami i ustalcie wspólnie, co mogą symbolizować, np. sztućce – potrawa, farby – kolor, piłki – sport, nuty – muzyka, lody – deser, kubek – napój. Rozłóżcie teraz kartoniki obrazkiem do dołu. Maluch losuje kolejno po jednym kartoniku i na jego podstawie wypowiada się na temat swojego taty, np.: kolor – ,,Mój tata lubi czerwony kolor”, sport – ,,Mój tata chętnie gra w piłkę” itd.

zadanie 3 quiz wiedzy o tacie

1. ,,Portret taty” – rozmowa na temat Dnia Ojca na podstawie wiedzy dziecka oraz opowiadania ,,Portret taty” R. Piątkowskiej. Po lekturze można zadać maluchowi następujące pytania: Co robiły dzieci w przedszkolu? Dlaczego dzieci zainteresowały się rysunkiem Bartka? Kim okazał się tata Bartka? Kim jest twój tata? Czym się zajmuje?

,,Portret taty” R. Piątkowska

Jak ja lubię rysować. A właśnie wczoraj w przedszkolu nasza pani powiedziała:

– Dzieci, zbliża się Dzień Ojca. Z tej okazji niech każde dziecko namaluje portret swojego taty. Potem oprawimy wasze rysunki w ramki i prezent gotowy.

Wszystkie dzieci zabrały się do pracy. Malowały w skupieniu. Niektóre z przejęcia wysunęły nawet koniuszki języków, a inne przygryzały wargi.

– Tomek, zobacz – powiedział Maciek, pokazując swój rysunek.

– Mój tata jest nawet trochę podobny do twojego.

– No chyba tak. Rysunki Wiktora i Szymona też mało się różnią od naszych – stwierdziłem.

– Za to zobacz rysunek Bartka – szepnął Maciek. – On namalował tacie długie włosy i kol­czyk w uchu.

– No to może on się pomylił i narysował swoją mamę – zaciekawiłem się.

Inne dzieci też zwróciły uwagę na rysunek Bartka.

– Proszę pani, czy tak może wyglądać tata? – zapytała Ania, wskazując palcem na kartkę Bartka.

– Jego tata ma dłuższe włosy niż moja mama – zmartwiła się Marta.

– Odczepcie się – zdenerwował się Bartek. – Mój tata ma długie włosy, bo mu się tak podoba.

– Ciekawe, czy on czasem zaplata je sobie w warkoczyki? – chciała się dowiedzieć Ania.

– To nie może być tata – stwierdził Olek – bo panowie nie noszą kolczyków. To na pewno jest jego mama.

– Wcale nie. – Bartek był już bliski łez. – To jest mój tata, a wy się nie znacie!

Pani kazała powiesić dzieciom gotowe rysunki na ścianie. Jednak Bartek schował swój obra­zek i nie chciał go już nikomu pokazywać.

– Dzieci – powiedziała pani – tatuś Bartka nosi długie włosy i kolczyk w uchu. Bartek świet­nie go namalował, bardzo mi się podoba jego praca. Tata Bartka jest muzykiem, artystą, wystę­puje na scenie. Artyści często ubierają się kolorowo, noszą długie włosy, czasem nawet farbują je na różne kolory. Ale pamiętajcie, że jeśli ktoś wygląda lub ubiera się inaczej, to nie powód, żeby się z niego śmiać lub mu dokuczać. (…)

– Dzieci, jutro w przedszkolu będzie dzień muzyczny. Poznacie różne instrumenty. Zobaczy­cie, jak się na nich gra. To właśnie tata Bartka opowie Wam wiele ciekawych rzeczy o muzyce. (…)

I rzeczywiście, następnego dnia tata Bartka przyniósł do przedszkola gitarę, harmonijkę, flet i skrzypce. Jakoś nikt nie wspominał już o jego długich włosach i kolczyku w uchu.

Tata Bartka zachęcał wszystkich, by spróbowali zagrać coś na flecie i gitarze. Dzieci były zachwycone, a Bartek pękał z dumy. Już nikt nie śmiał się z jego rysunku, który Bartek nie wia­domo kiedy powiesił obok innych. (…)

1. ,,Narysuję tatusia” – rysowanie portretu taty 😊. Można skorzystać z poniższego szablonu.

zadanie 5 narysuję tatusia

1. ,,Mój tata mistrz” – zabawa do piosenki 😊.

,,Mój tata mistrz” (D. Kluska, P. Opatowicz)

Mały chłopiec lub dziewczynka jeszcze mała

wciąż poznaje świat, niewiele o nim wie.

Tatę pyta tysiąc razy na minutę,

odpowiedzi zawsze szybko poznać chce.

Ref: Mój tata mistrzem jest i tyle,

temu nikt już nie zaprzeczy.

I każde dziecko tak odpowie:

,,Tatuś zawsze zna się na rzeczy”.

Ciągle słychać: czemu, po co i dlaczego,

wątpliwości w małej głowie cały stos.

I czekają małe szkraby na odpowiedź,

aż usłyszą dobrze znany taty głos.

Ref: Mój tata mistrzem jest i tyle,

temu nikt już nie zaprzeczy.

I każde dziecko tak odpowie:

,,Tatuś zawsze zna się na rzeczy”.

1. ,,Narzędzia taty” – karta pracy. Zadaniem malucha będzie policzenie narzędzi oraz narysowanie tylu kropek ile jest narzędzi każdego rodzaju.

zadanie 7 narzędzia taty karta pracy

1. ,,Dyplom dla taty” – tego zadania nie wykonujemy z tatą 😊.

Zadaniem malucha będzie wybranie jednego z dostępnych dyplomów i pokolorowanie/ozdobienie go. Zadaniem mamy/ lub innego członka rodziny będzie wpisanie do dyplomu imienia taty oraz daty. Maluch może podpisać się odciskiem palca (można użyć np. tuszu do pióra)

zadanie 8 dyplom dla taty

z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com.