Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – środa 22.04.2020

Temat dnia: ,,Kto jest potrzebny, aby powstała książka?”

 

  1. ,,Jaki to zawód?” – kalambury. Do tego zadania potrzebne będą wydrukowane i wycięte obrazki z zawodami. Zadaniem dziecka będzie wylosowanie obrazka przestawiającego osobę, wykonującą określony zawód a następnie naśladowanie ruchem, tak by pozostałe osoby biorące udział w zabawie odgadły o jaki zawód chodzi.

zadanie 1 jaki to zawód


  1. ,,Na tropie siedmiu piórek” – zabawa tropiąca. Do tej zabawy potrzebne będą: kolorowe piórka oraz mapa. Zadaniem rodzica będzie przygotowanie mapy pokoju/mieszkania na której zaznaczone są miejsca, gdzie zostały ukryte piórka. Natomiast zadaniem dziecka będzie odszukanie wszystkich piórek, przeliczenie ich i opisanie ich wyglądu (określenie koloru, wielkości, kształtu).

 


  1. ,,Piórko” – zabawa oddechowa. Do tego zadania można wykorzystać piórka z poprzedniej zabawy. Zadanie dziecka będzie polegało na podrzucaniu piórka do góry i dmuchania w nie w taki sposób, aby utrzymać je jak najdłużej w powietrzu.

 


  1. ,,Kto jest potrzebny, aby powstała książka?” – rozmowa na temat procesu powstawania książki. Do tego zadania proponuję wykorzystać fragmenty książki Z. Staneckiej ,,Basia i biblioteka”. Po lekturze można zadać dziecku następujące pytania: Co miała na myśli autorka? (wyobraźnię) Dlaczego pisarce potrzebna jest w pracy wyobraźnia? Czym jeszcze, oprócz pisania, zajmowała się autorka, z którą spotkały się dzieci? Kto jeszcze jest potrzebny, aby powstała książka?. Proszę spróbować nakierować dziecko w taki sposób, aby powstały opisy zawodów: grafika (ilustratora), redaktora i drukarza.

 

,,W bibliotece” Z. Stanecka

(…)

– Cieszę się, że przyszliście do naszej biblioteki. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić.

– Bibliotekarka uśmiechnęła się miło. – Już za chwilę przyjdzie autorka, ale najpierw chciałam was o coś zapytać. Kto z was wie, gdzie pracuje pisarz?

– W bibliotece! – zawołała Basia.

– W pisarni! – przekrzyczeli ją Olaf z Karolem.

– Oj tak, przydałoby się, żeby istniały takie miejsca jak pisarnie – powiedział ktoś rozbawionym głosem.

Basia odwróciła głowę. W progu sali stała pani z plakatu.

Na głowie miała masę loczków i uginała się pod ciężarem wielkiej, wypchanej czymś torby.

– Mam na imię Róża – powiedziała, gdy dotaszczyła torbę pod tablicę. – Zajmuję się pisaniem oraz ilustrowaniem książek. Ilustruję w domu, a piszę wszędzie tam, gdzie mogę usiąść z laptopem i pomyśleć. Bo w pracy autora myślenie jest bardzo ważne. Myślenie i coś jeszcze. Coś, co sprawia, że można tworzyć nowe opowieści, rysować i marzyć… To coś nazywa się…

– Czekolada! – zawołała Basia. Mama nigdy nie siada do pracy bez czekolady.

Autorka roześmiała się.

– Czekolada rzeczywiście bywa pomocna w myśleniu, ale chodziło mi o coś innego. O supermoc, z której korzysta każdy pisarz lub ilustrator, gdy tworzy książki. Moc na literę „w”.

– Wrotki! – ucieszył się Karol.

– Wy – ob… – podpowiedziała autorka (…)

 


 

,,Bajeczki” – zabawa do piosenki.


  1. ,,Praca w wydawnictwie” – filmik prezentujący pracę nad wydaniem książki 😉

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

 


  1. ,,Mały ilustrator” – zadaniem dziecka będzie zaprojektowanie okładki ulubionej książki 😊 Można do tego wykorzystać poniższą kartę pracy.

zadanie 7 mały ilustrator


  1. ,,Nasza historia” – wspólne układanie opowiadania. Do tego zadania warto zaangażować wszystkich domowników. Usiądźcie w kole i ustalcie, która osoba zacznie opowiadać historię. Następne osoby kontynuują opowieść aż kolejka wróci do osoby, która rozpoczynała. Można zacząć opowiadać od znanego wszystkim ,,Dawno, dawno temu, za górami, za lasami…”

 


  1. ,,Calineczka w łódce” – zabawa ćwicząca mięśnie tułowia. W czasie tego zadania dziecko siedzi na dywanie i naśladuje wiosłowanie – wykonuje skłony w przód, wyciągając przed siebie ręce. Następnie z rękami zgiętymi w łokciach odchyla się do tyłu.

 


  1. ,,Baśń o spince” – poproście rodziców o przeczytanie baśni, którą napisała dla was ciocia Ala 😉

zadanie 10 Baśń o spince


 

Proszę pamiętać, że są to propozycje, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego
z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com