Czwartek, 28.05.2020r.

TEMAT DNIA: POMAGAM MAMIE I TACIE

Witajcie Przedszkolaki! Wasi rodzice codziennie dbają o dom, rodzinę i o to, by niczego wam nie brakło. Wkładają w to dużo serca i pracy. Dziś będziemy się uczyć, w jaki sposób możemy im pomóc. Przypomnimy sobie także sposoby na aktywne spędzanie czasu z rodzicami. Do dzieła!

1. ZAGADKI „CO TO ZA PRZEDMIOTY?”

Przeczytajcie teksty zagadek i odgadnijcie o czym mówią. Wskażcie odpowiedzi na obrazkach.

Ta czupryna na długim patyku

zmywa brud z podłogi szybko i bez krzyku. (mop)

Kawałek tkaniny skromnie na ciebie zerka.

Zetrze kurz szybciutko, bo to mała… (ścierka)

Co to za maszyna z nosem długim jak u słonia?

Zbierze paprochy, brud z dywanu pokona. (odkurzacz)

Leży obok drzwi, bez słowa, cichutko.

Gdy wytrzesz w nią buty, będzie czyściutko. (wycieraczka)

Te dwie siostry pracują zawsze w zgodzie.

Jedna zmiecie piach, wyrzuci go druga. (zmiotka i szufelka)

Co łączy te wszystkie przedmioty? (Służą do sprzątania)

1. ZABAWA DRAMOWA „CO ROBIĘ?”

Poproście mamę lub tatę o to, by naśladowali różne czynności domowe za pomocą pantomimy – sam ruch bez użycia słów (odkurzanie, zamiatanie, mycie podłogi, wycieranie kurzów, mycie naczyń, trzepanie dywanu, prasowanie, itp.). Spróbujcie odgadnąć, co pokazują rodzice. Potem zamieńcie się rolami.

1. ZABAWA „JESTEM POMOCNIKIEM”

Wasi rodzice codziennie ciężko pracują dbając o to, by dom był czysty i przyjazny dla całej rodziny. Przyjrzyjcie się obrazkom . Opowiedzcie, w jaki sposób dzieci pomagają swoim rodzicom? Wybierzcie spośród obrazków czynność w której chcielibyście pomóc mamie i tacie.

1. ZABAWA GRAFOMOTORYCZNA „KTO NIE MA PARY?”

Przyjrzyjcie się uważnie postaciom na ilustracji. Połączcie liniami pary takich samych osób. Otoczcie pętlą postać, która nie ma pary.

1. ZABAWA DYDAKTYCZNA „ZABAWY Z RODZICAMI”

Przyjrzyjcie się dwom pierwszym ilustracjom. Opowiedzcie, w jaki sposób dzieci spędzają czas ze swoimi rodzicami. Dopasujcie przedmioty z trzeciej ilustracji do obrazków z czynnościami.

Opowiedzcie w jaki sposób wy lubicie spędzać czas ze swoimi rodzicami.

1. ZABAWA MATEMATYCZNA „RODZINNE LICZENIE”

Policzcie ile jest postaci każdego rodzaju na ilustracji i pokolorujcie odpowiednią liczbę kratek na dole obrazka.

1. ZABAWA DYDAKTYCZNA „LAURKA DLA MAMY”

Przyjrzyj się obrazkom. Przedstawiają one etapy przygotowywania laurki dla mamy. Powiedz co wydarzyło się najpierw, co potem, co następnie a co na końcu.

Możesz także wydrukować obrazki, wyciąć je i ułożyć we właściwej kolejności.

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Czekamy na wasze zdjęcia na naszym przedszkolnym Facebooku. 😉