Środa, 27.05.2020r.

TEMAT DNIA: MOJA RODZINA

Witajcie Słoneczniki, Przed nami kolejne zabawy o naszych wspaniałych rodzinach. Dziś będziemy uczyć się o tym, kto może tworzyć rodzinę. Będziecie mogli w naszych zadaniach poznać nowy wiersz, poćwiczyć oczy, rączki, dokonywać klasyfikacji. Zapraszamy!

1. WIERSZ „KRASNAL Z CIOCIĄ”

Przeczytajcie wiersz i odpowiedzcie na pytania pod tekstem.

Krasnal z ciocią

Dorota Gellner

Siadłam sobie pod paprocią.

Obok usiadł krasnal z ciocią.

Krasnal strasznie się rozpychał,

Kichał i ze złością wzdychał:

– W takim tłoku żyć nie sposób!

To nie miejsce dla trzech osób !

Powiedziałam : – No to wstań !

Będzie miejsce dla dwóch pań!

Pytania:

• Kto wystąpił w wierszu ?
  • Dlaczego krasnal się złościł ?
  • Co poradziła mu dziewczynka ?
  • Jaką wy macie radę dla krasnala?
  • Z kim przyszedł krasnal ?
  • Kim jest ciocia?
  • Jak mają na imię  wasze  ciocie ?
  • Jak nazywamy inne bliskie nam osoby?
  • Jak mówimy na mamy naszych mam i tatusiów i kim dla nich jesteśmy ?
  • Jak mówimy na tatusiów naszych mam i tatusiów i kim dla nich jesteśmy ?

1. ZABAWA DYDAKTYCZNA „CZŁONKOWIE RODZINY”

Przyjrzyjcie się uważnie ilustracji. Wspólnie z rodzicami odczytajcie podpisy pod postaciami. Zastanówcie się chwilę i spróbujcie podać imiona członków waszej rodziny (jak ma na imię wasza mama, ciocia, dziadek, kuzyn, itp.). Spójrzcie na postaci i spróbujcie znaleźć podobieństwa między nimi (np. kto ma jasne/brązowe/proste/kręcone włosy, kto jest dzieckiem/dorosłym, ma niebieskie/żółte ubranie, itp.).

1. ZABAWA MATEMATYCZNA „RODZINY”

Przygotujcie różne figury (koła, trójkąty, kwadraty, prostokąty) w czterech kolorach (żółty, czerwony, zielony, niebieski) i o różnych wielkościach (mały, duży). Możecie je wyciąć z kolorowego papieru. Potrzebne będą również cztery wstążki, sznurki lub długie paski bibuły z których będziecie mogli ułożyć okręgi.

Każdy okrąg, będzie jednym z domków. Spróbujcie podzielić wycięte figury według nazw rodzin:

• 1 dom – rodzina Kołowskich, 2 dom – rodzina Trójkątowiczów, 3 dom – rodzina Kwadratowskich, 4 dom – rodzina Prostokątskich (klasyfikacja wg kształtu)
  • 1 dom – rodzina Żółtych, 2 dom – rodzina Czerwonych, 3 dom – rodzina Zielonych, 4 dom – rodzina Niebieskich (klasyfikacja wg koloru)
  • 1 dom – rodzina Dużych, 2 dom – rodzina Małych (klasyfikacja wg wielkości)

1. ZABAWA PLASTYCZNA „RODZINA”

Wydrukujcie obrazek przedstawiający rodzinę i pokolorujcie go według wzoru.

1. ZABAWA GRAFOMOTORYCZNA „RÓŻNICE”

Przyjrzyjcie się ilustracjom przedstawiającym siostry i braci. Spróbujcie znaleźć różnice na każdym obrazku.

1. ZABAWA GRAFOMOTORYCZNA „CIENIE”

Przyjrzyjcie się ilustracjom przedstawiającym siostrę i brata. Odszukajcie pasujące do nich cienie i otoczcie je pętlą.

1. ZABAWA PLASTYCZNA „CO KTO ROBI”

Wydrukujcie ilustracje. Rozetnijcie obrazek przedstawiający czynności. Co najczęściej robi mama a co tata? Ułóżcie w ramkach pod wizerunkami mamy i taty obrazki z nazwami czynności i przyklejcie je we właściwych ramkach. Możesz także dorysować czynności według własnego pomysłu.

Pamiętajcie o naszej piosence dla mamy i taty. Ćwiczcie ją pilnie – jeszcze będzie nam potrzebna!

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Czekamy na wasze zdjęcia na naszym przedszkolnym Facebooku. 😉