Przyszła wiosna, dobra wiosna
A z nią pora wielkanocna.

Zachęcanie dzieci do czynnego udziału w przygotowaniach do świąt .

Zapoznanie ze znaczeniem symboli świątecznych (jajko – symbol życia, miłości i zmartwychwstania; sól – zdrowia i kondycji; chleb – dobrobyt; baranek – zwycięstwa Chrystusa.)

1. Wysłuchanie przez dzieci opowiadania.

– Odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu.

W przedświąteczny sobotni poranek Ania wstała bardzo wcześnie. Kiedy zeszła na dół czuła w domu dzieje są coś niezwykłego.

– Co mogło dziać się w domu?

Zajrzał do pokoju. Panowała tam niesamowita krzątanina. Domownicy, mama, tata i jej dwaj starsi bracia byli czymś bardzo przejęci i nie zwracali uwagi na małą Anię. Może o mnie zapomnieli pomyślała dziewczynka. Ania patrzyła co robi jej rodzina mama piekła w kuchni pyszne babki i mazurki, jej bracia pomagali tacie w sprzątaniu domu, tylko mała Ania nic nie robiła. Ale gdy zobaczyła ją mama zaprosiła córeczkę do stołu zawołała resztę rodziny i razem zaczęli malować jajka, które mama wcześniej ugotowała. Dziewczynce to zajęcie bardzo się podobało, i chciała malować je przez cały dzień. Ale w pewnym momencie tata ściągną z szafy koszyk i postawił go na stole

I powiedział: najwyższa pora przygotować święconkę i pójść z nią do kościoła. Ania popatrzyła się na tatę ze zdziwieniem i pomyślała co to jest ta święconka. .. a wy jak myślicie co to jest święconka?

Odpowiadanie na pytania dotyczące tekstu np.,

• Co to jest święconka?
  • Gdzie się chodzi ze święconką, z kim powinniśmy iść?
  • Co robili domownicy?
  • Jak myślicie do czego się przygotowywali?

„Zagadki Pana Zajączka”

* „Może być migdałowa, piaskowa,

lukrowana z rodzynkami, a każda zapachem kusi” ?.

*  „Jak się nazywa jajko malowane co na Wielkanoc się przydaje”. ?

*    W niedzielny poranek, gdy słońce zaświeci
       Z zielonego lasu już skacze do dzieci.

Gdzie szukać zająca w świąteczny poranek?

Na prezenty najczęściej zostawiamy koszyczek wiklinowy, który zostawia się w widocznym miejscu. Czasem „zając” prezenty chowa pod łóżkiem, w ogródku pod krzakiem albo na talerzu ukrytym za firanką. Prezenty wielkanocne to zwykle drobne upominki, mające na celu wprowadzić element radości i zabawy przy wspólnym poszukiwaniu „zająca”.

Ćwiczenia logopedyczne.

ZABAWA RUCHOWA:     Taniec kurczaka

Wyklułem się z jaka i jest mi wesoło więc tańczę od rana obracam się w koło
w skorupce za ciasno tu dużo swobody, a ja lubię dużo ruchu jak to kurczak młody
hop, hop, hejże hola obróć ze mną się dokoła, hop, hop, hejże ha, klaśnij w ręce tak, jak ja 2x

(Proszę o puszczenie ulubionej muzyki dziecka do powyższej zabawy).

„Wielkanoc”
Wielkanoc, Wielkanoc
Wielka radość w sercu
Gdy stąpasz po świecie
Kwitnącym kobiercu
Na stole pisanki pięknie malowane
Wśród zieleni trawy cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny.
Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny.

A czy wiecie co się działo w poniedziałkowy ranek? Poniedziałek to drugi dzień świat, zwany śmigusem – dyngusem lub lanym poniedziałkiem. W tym dniu już od świtu, było słychać krzyki, odgłosy gonitwy i ucieczki. To chłopcy zakradali się z wiadrami wody i oblewali dziewczęta.

.„Zajączki” – zabawa paluszkowa

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych już do mamy kica.

Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.

Praca plastyczna .

Potrzebne materiały: kolorowa kartka papieru, nożyczki, klej, wycinanki.

Bardzo proszę państwa o narysowanie i wycięcie dziecku tylko drobny elementów. Pozostała część pracy nie powinna sprawić im większych trudności.

Życzę miłego dnia i dobrej zabawy.

Ciocia Ania.