Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki”-  czwartek 26.03.2020

Temat dnia: ,,Czyje to jajko?”

 

  1. ,,Gdzie jest jajko?” – to tego zadania będą potrzebne: worek (lub materiałowa torba na zakupy, poszewka na poduszkę – koniecznie nieprześwitująca),ugotowane na twardo jajko, okrągłe i owalne przedmioty np. piłeczka do ping-ponga, piłka do tenisa, inne przedmioty, które uda się Państwu znaleźć w domu. Wszystkie przedmioty umieszczamy w worku. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie w worku kurzego jajka, wykorzystując tylko zmysł dotyku. W czasie poszukiwań jajka, w czasie, gdy dziecko natrafi na inne przedmioty warto zadawać pytania odnoszące się do cech fizycznych przedmiotów. Np. ,,Czy ta rzecz jest mała, czy duża?”, ,,Ciężka, czy lekka”, ,,Czy jest miękka, czy twarda w dotyku?”, ,,Jak myślisz, co to może być?”, ,,Po czym poznałeś/poznałaś, że to jest …?”.

  1. Rozmowa nt. jajek znoszonych przez różne ptaki. Warto mieć dla porównania jajko kurze (najlepiej ugotowane na twardo, gdyby miało wypaść z rąk). W załączniku znajdują się ilustracje przedstawiające wybrane gatunki ptaków i składanych przez nie jajek. Porównywanie wyglądu jajek innych ptaków na podstawie przedstawionych zdjęć.

  1. ,,Umiesz tak jak ja?” – zabawa z elementami równowagi. Zadaniem dziecka będzie naśladowanie ruchów rodzica. Zabawę zaczynamy od wyrażenia ,,Czy umiesz tak jak ja…(np. stać na jednej nodze, podnieść nogę zgiętą w kolanie i klasnąć pod nią, narysować stopą jajko, obrócić się szybko i stanąć na jednej nodze, zrobić dwa kroki do przodu z zamkniętymi oczami).

  1. Wykonanie karty pracy nr 1 – przeliczanie i rysowanie. Kartę pracy można wydrukować w wersji czarno – białej lub kolorowej. Chociaż zachęcam do czarno – białej, ponieważ, po wykonaniu zadania dziecko będzie mogło także pokolorować obrazek. Jeśli dziecko będzie miało ochotę na więcej może wykonać zadania z kart pracy nr 2 i 3.Do pobrania:
    karta pracy nr 1
    karta pracy nr 2
    karta pracy nr 3

  1. ,,Zróbmy pastę!” – wspólne wykonanie pasty jajecznej. To świetne zadanie rozwijające małą motorykę! Zadaniem dziecka będzie obranie ze skorupki ugotowanych na twardo jajek (lub jajka) i rozgniecenie ich np. widelcem. Jeśli w paście pojawią się przyprawy, warto pozwolić dziecku sypać je paluszkami. Można wysypać trochę na otwartą dłoń z której będzie mogło zbierać je paluszkami i dodawać do pasty. Warto zachęcić dziecko do dodania ulubionych składników. Dzieci chętniej próbują nowych dań, jeśli były ich współtwórcami. To też dobry moment na krótkie przypomnienie o zasadach zdrowego odżywiania.

 

  1. ,,Jajko w butelce”, ,,Skaczące jajko” – eksperymenty. Zachęcam do wspólnego eksperymentowania! Co takiego może zwykłe jajko? Warto to sprawdzić 😉 Mogą Państwo wybrać jedno z proponowanych doświadczeń, lub przeprowadzić wszystkie. Z pewnością nie zajmą dużo czasu, a sprawią dużą radość dziecku.

 

,,Jajko w butelce” – potrzebne będą: jajko ugotowane na twardo – bez skorupki, duża szklana butelka, np. po soku przecierowym ,,Kubuś” – chodzi o to, że wejście i szyjka butelki nie mogą być zbyt wąskie, zapałki, lub zapalniczka, płatek kosmetyczny. Przy tym doświadczeniu trzeba zachować ostrożność, dziecko będzie tu raczej obserwatorem. Płatek kosmetyczny należy podpalić i od razu wrzucić do butelki. Szybkim ruchem należy umieścić ugotowane jajko na czubku butelki. Co się stało? Dlaczego jajko wpadło do butelki? Jak je wyciągnąć? 😉

Dołączam link do filmiku na YouTube, wystarczy nacisnąć prawym klawiszem myszy i wybrać opcję ,,Otwórz hiperlink”:

https://www.youtube.com/watch?v=XJ4bIcD0jFM

 

,,Skaczące jajko” – potrzebne będą: surowe jajko, szklanka i ocet. Wystarczy delikatnie umieścić w szklance jajko, zalać je octem (całe jajko musi zostać przykryte) i odczekać 24. Ciekawe, co ocet zrobi z jajkiem? 😉 Dołączam link do filmiku na YouTube, wystarczy nacisnąć prawym klawiszem myszy i wybrać opcję ,,Otwórz hiperlink”:

https://www.youtube.com/watch?v=rjeG_CQLLmg

 

,,Lewitujące jajko” – potrzebne będą: jajko, szklane naczynia (może być słoik jeden duży, drugi mały), woda, sól, lejek. Ten eksperyment w większości może wykonać dziecko. Wystarczy wlać wodę do połowy wysokości naczynia. Wsypać kilka dużych łyżek soli i dokładnie wymieszać. Delikatnie umieścić jajko w wodzie z solą. Teraz powoli dolewać zwykłej wody i uważać, żeby nie wymieszała się ze słoną wodą (najlepiej przez lejek). Gotowe. Co stało się z jajkiem? Dlaczego jajko utrzymuje się na tej wysokości? 😉 Dołączam link do filmiku na YouTube, wystarczy nacisnąć prawym klawiszem myszy i wybrać opcję ,,Otwórz hiperlink”:

https://www.youtube.com/watch?v=bGI2X3hsgbg


  1. ,,Koci spacer” – ćwiczenie ruchowe. Do tego ćwiczenia będzie potrzebne coś co wyznaczy tor, po którym dziecko będzie musiało przejść. Może to być skakanka, można przykleić taśmę malarską do podłogi, może to być krawędź dywanu. Ważne, żeby była to w miarę prosta linia. Zadaniem dziecka będzie przejść po linii, stawiając stopę za stopą. Dla równowagi ręce powinny być rozstawione na boki. Jak kotek, który spaceruje po płocie i stara się z niego nie spaść. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

  1. ,,Kura zgubiła pióra” – ćwiczenie oddechowe. Do wykonania tego zadania będzie potrzebne jedno pióro. Zadaniem dziecka będzie ,,przedmuchanie” pióra z jednego miejsca na drugie. Np. z jednego końca stolika na drugi. Do tego zadania można użyć także słomek do napojów. Ćwiczenie można wykonać kilka razy.

  1. ,,Jajko” – masaż relaksacyjny. Przyjemny nie tylko dla dzieci. Warto zamienić się z dzieckiem w czasie tego zadania, najpierw Państwo wykonują ruchy zgodnie z treścią wierszyka, a później dziecko.

 

,,A to co? A to co?

Jajko drogą szło.   

Napotkało ,,patelnię”

I udaje jajecznicę.”

 (na czubku głowy robimy okrężny ruch dłonią, zakończony lekkim stuknięciem)

(wykonujemy ruch gładzący od czubka głowy ku dołowi)

(stukamy palcami od dołu pleców ku górze)

 


Proszę pamiętać, że są to propozycję, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z przeprowadzonego eksperymentu, przygotowywania pasty, czy z wykonania innego z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com