Piątek – 27.03.2020 r.

Temat dnia: Wesoła wiosna.

1. Zapoznanie z dużą i małą literką „G”, „g” w oparciu o bajkę:

– zapytaj dziecko, jakie wyrazy rozpoczynające się na głoskę „G” wystąpiły w bajce,

– podzielcie te wyrazy na sylaby oraz głoski,

– zapytaj dziecko, jakie zna inne wyrazy zaczynające się na daną głoskę,

Polecam zabawę na zapoznanie dziecka z literką „G” oraz na utrwalenie innych poznanych już literek. Potrzebne nam jest tylko to, co akurat mamy w domu: (mąka, sól, cukier, kasza manna itp.), talerzyk lub tacka i karteczki z napisanymi drukowanymi literkami. Dzieci za pomocą paluszków będą odwzorowywać zapisaną na kartce literkę.

1. Karta Pracy

1. Wiosenne przysłowia

Rodzic odczytuje wiosenne przysłowia i rozmawia z dziećmi o ich znaczeniu:

– Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje.

– W marcu jak w garncu.

– Gdy w kwietniu słonko na dworze, nie będzie pustek w komorze.

– Jak przygrzeje słonko, przyjdzie kwiecień łąką.

– Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.

– Kwiecień, gdy deszczem plecie, to maj wystroi w kwiecie.

– Na świętego Wojciecha pierwsza wiosny pociecha.

– Jedna jaskółka wiosny nie czyni

1. Zabawa relaksacyjna

„Masaż ślimaków”– Dziecko z rodzicem dobiera się w parę. Jedno rysuje drugiemu na plecach muszlę ślimaka, kreśląc ją wielokrotnie.

1. Zabawa językowa

„Ślimak, ślimak, pokaż rogi” – Wypowiadanie zdania: Ślimak, ślimak, pokaż rogi na różne sposoby – wolno, szybko, głośno, cicho, z zadowoleniem, ze smutkiem, ze złością itd.

1. Nadeszła wesoła wiosna – wykonanie koszulki.

Rodzic na koszulce pisze dużymi literami „Nadeszła wesoła wiosna”. Zaprasza dziecko do wykonania koszulki, którą zabiorą ze sobą na spacer. Zaproponuj wspólne pomalowanie napisu i ozdobienie koszulki. Dzieci farbami malują litery na wiosenne kolory i domalowują dodatkowe ozdobne elementy kojarzące się z wiosną: kwiaty, owady, ptaki (wg pomysłu dzieci).

• Zachęcam rodziców, aby również wykonali własną koszulkę z pomocą dziecka.
  • Jeśli nie posiadacie koszulek możecie wykonać transparent na dużym kawałku tkaniny bądź na większej kartce papieru 😉