Środa, 15.04.2020r.

TEMAT DNIA: ALE JAJA!

Witajcie Przedszkolaki! Zapraszamy na kolejny dzień zabaw. Dzisiaj pomogą nam w tym jajka, które znoszą kury w gospodarstwie. Zaczynamy!

1. ZABAWA DYDAKTYCZNA „RODZAJE JAJEK”

Czy wiecie, że jajka różnych gatunków ptaków mają różną wielkość i kolor? Przyjrzyjcie się jajkom na obrazku. Spróbujcie wskazać mamę każdego jajka.

1. ĆWICZENIA ODDECHOWE „JAJECZKA”

Wytnijcie z rodzicami kilka niewielkich sylwet jajek z papieru. Poszukajcie w domu słomki. Przygotujcie też talerz lub kartkę papieru – to będzie nasz kurnik. Rozrzućcie wycięte jajka po podłodze. Starajcie się przenieść je za pomocą słomki do kurnika zasysając powietrze.

1. ZABAWA MATEMATYCZNA „MNIEJSZA – WIEKSZA”

Połącz pisanki od najmniejszej do największej.

1. ZABAWA ROZWIJAJĄCA SPOSTRZEGAWCZOŚĆ „PISANKI”

Przyjrzyj się pisankom. Połącz każdą z nich z odpowiednim białym polem. Jeśli chcesz, możesz wyciąć pisanki i przykleić je we właściwym miejscu.

1. ZABAWA GRAFOMOTORYCZNA „KURCZĄTKO”

Przyjrzyj się dokładnie wszystkim kurczątkom i dorysuj im brakujące elementy, aby wyglądały tak samo jak kurczak w ramce.

1. ZABAWA MATEMATYCZNA „UKRYTE KURCZAKI”

Przyjrzyj się uważnie obrazkowi i odszukaj ukryte kurczaki. Policz ile ich jest. Na dole obrazka pokoloruj tyle samo jajek, ile kurczaków schowało się na ilustracji.

1. Co wykluwa się z jajek? Oczywiście kurczaki!

Proponujemy wam zabawę w kuchni. Pamiętacie wczorajsze zajęcia jak poznawaliśmy zawód piekarza? Dziś możecie sami się nim stać. Upieczcie wraz z rodzicami drożdżowe kurczaczki. Przepis znajdziecie poniżej.

Składniki:

Margaryna – 40 gramów

mąka – 250 gramów

drożdże – 20 gramów

śmietana – 120 mililitrów

jajko – 1 sztuka

żółtko – 1 sztuka

cukier – 50 gramów

cukier waniliowy – 1 sztuka

sól – 1 szczypta

rodzynki – 20 sztuk

Przygotowanie:

1. Drożdże rozetrzyj z cukrem.
  2. Dodaj śmietanę, szczyptę soli, cukier waniliowy, mąkę, żółtka, jajko i roztopioną, przestudzoną margarynę.
  3. Wszystko razem wymieszaj i wyrób dokładnie ciasto.
  4. Odstaw do wyrośnięcia.
  5. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na grubość 2 cm, a następnie filiżanką wycinaj kółeczka, z których formuj kurczaczki.
  6. W miejsce oczka wtykaj rodzynki.
  7. Kurczaczki układaj na wyłożonej papierem blaszce i odstaw na 20 minut, by wyrosły.
  8. Kurczaczki posmaruj rozmąconym jajkiem i wkładaj do pieca nagrzanego do 160 stopni C. Piecz około 20 minut.