Grupa „Bratki”

Poniedziałek, 12.04.2021r.

TEMAT DNIA: CO WIDAĆ PRZEZ LORNETKĘ

Cześć Dzieciaki! Rozpoczynamy nowy tydzień naszych zabaw. Dziś poznamy przedmiot, dzięki któremu to, co jest dalekie, staje się nam bliskie. Jesteście ciekawi co to takiego? Zatem do dzieła!

1. „Lornetka” – zagadka słowna

Wysłuchajcie zagadki i spróbujcie znaleźć odpowiedź.

Gdy patrzysz przez jej szkiełka,

Z bliska widzisz cały świat.

Ale gdy popatrzysz bez niej,

Szedłbyś tam i ze sto lat!

(lornetka)

1. „Do czego to służy?” – zabawa dydaktyczna

Przyjrzyjcie się ilustracjom przedstawiające różne lornetki. Spróbujcie nazwać ich rodzaje (teatralna, wojskowa, luneta) i powiedzieć kto ich używa (widzowie, ornitolog, żołnierze, astronom). Połączcie w pary obrazki znajdujące się po prawej i po lewej stronie.

PDF 1

1. „Lornetka” – zabawa plastyczna

Spróbujcie wykonać własnoręcznie swoją lornetkę. Sklejcie ze sobą dwie rolki po papierze toaletowym i ozdóbcie dowolną techniką. Możecie pomalować je farbami, owinąć kolorowym papierem, itp.

1. „Plecak detektywa” – zabawa dydaktyczna

Lornetka jest bardzo przydatna także w zawodzie detektywa. Czy wiecie, czego używa on jeszcze w swojej pracy? Przyjrzyjcie się przedmiotom na obrazku i spróbujcie je nazwać (mapa, lornetka, kompas, zegarek, szkło powiększające). Czy potraficie wymienić jeszcze jakieś rzeczy przydatne detektywowi?

1. „Przebranie detektywa” – zabawa plastyczna

Dobry detektyw czasami w trakcie swojego śledztwa, potrzebuje przebrać się, by nikt go nie rozpoznał. Spróbujcie także przygotować dla siebie takie przebranie.

Wydrukujcie obrazki przedstawiające elementy przebrania detektywa na sztywnych kartkach bloku lub na zwykłym papierze naklejcie je na brystol. Jeśli nie macie drukarki, narysujcie je samodzielnie. Wytnijcie każdy element i podklejcie od spodu patyczki bambusowe do szaszłyków. Przyłóżcie je do twarzy i spójrzcie w lustro jak udało wam się zakamuflować.

PDF 2

1. „Na sawannie” – karta pracy cz. 4, s. 6-7

Dziś rozpoczniemy czwartą, ostatnią już część naszych Kart pracy.

Zamieńcie się w detektywów. Przyjrzyjcie się ilustracji w Kartach Pracy. Nazwijcie brakujące elementy i zwierzęta oraz czynności, jakie wykonują. Wskażcie, do jakich zwierząt należą poszczególne nogi. Narysujcie lornetkę po śladzie.

Jeśli nie wykonaliście jakichś zadań w 3 części Kart Pracy, możecie je wykonać w domu.

1. „Detektyw Pozytywka” – słuchowisko

Posłuchajcie opowiadania o przygodach Detektywa Pozytywki.

Cieszymy się, że bawicie się razem z nami. Jutro również znajdziecie tu kolejną porcję zadań. Do zobaczenia!

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Wyślijcie nam zdjęcia na adres kklaudia100@interia.pl a my zamieścimy je na naszym przedszkolnym Facebooku. 🙂