GRUPA:  STOKROTKI

TEMAT TYGODNIA: Pogoda w kratkę.

TEMAT DNIA: Kwiecień plecień.

Czwartek, 08.04.2021r.

 

  1. „A za oknem…” – rozmowa kierowana na temat obserwowanych zjawisk pogodowych za naszym oknem.

  1. „Odgłosy wiatru” – zabawa logopedyczna; wykonywanie prostych ćwiczeń artykulacyjnych naśladujących odgłosy wiatru na głoskach: s, z, c.

  1. „Kwiecień plecień” – wyjaśnienie znaczenia przysłowia z wykorzystaniem piktogramów zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wczesnej wiosny, jak np., słońce, deszcz, śnieg, wiatr, zachmurzenie.

 


  1. „Spacer małego badacza” – ukierunkowane obserwacje; porównywanie chmur na niebie do zwierząt, badanie kierunku wiatru za pomocą dostępnych materiałów takich jak np., chorągiewki, tasiemki, torebki foliowe. Jak pogoda pozwoli, możecie drodzy Rodzice wybrać się na spacer z dziećmi, żeby zrealizować to zadanie.

  1. „Kaprysy pogody” – gra dydaktyczna; utrwalenie nazw i wyglądu symboli pogodowych, doskonalenie szybkiej reakcji na sygnał słowny poprzez szybkie dotknięcie ręką na wskazany piktogram. Do tego zadania można wydrukować (a kto nie ma możliwości samodzielnie narysować) powyższe symbole pogodowe.

Bawimy się w następujący sposób: Dziecko stoi przed symbolami pogodowymi, które wcześniej poznało. Rodzic głośno wypowiada nazwę piktogramów, np. deszcz, burza, wichura. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze dotknięcie piktogramu, którego nazwę usłyszy. Za każdą prawidłową odpowiedz dziecko zdobywa punkt.


  1. „Słońce świeci – deszczyk pada” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko stoi i czeka na sygnał rodzica. Na podłodze rozkładamy kilka poduszek. Gdy rodzic wypowie hasło: Słońce świeci! Dziecko zaczyna biegać po pokoju (uważając na poduszki). Na kolejny znak rodzica – klaskanie w dłonie – dziecko musi schować się przed deszczem, wskakując na poduszkę – chowa się w „domku”, kuca i składa ręce nad sobą, robiąc „daszek”. Po chwili ciszy rodzic znów wypowiada hasło: Słońce świeci! i dziecko znowu zaczyna biegać.

  1. Dla chętnych dzieci piktogramy pogodowe do kolorowania.


Drodzy Rodzice, wyżej wymienione zadania i zabawy są propozycjami, z których możecie skorzystać danego dnia. Nie macie Państwo obowiązku realizowania wszystkich treści.