GRUPA:  STOKROTKI

TEMAT TYGODNIA: Co słychać, Pani Wiosno?

TEMAT DNIA: Bocian i żabki.

Wtorek, 06.04.2021r.

 

  1. „Powitanie” – zabawa rozpoczynająca dzień, witanie się z rodzicem, rodzeństwem różnymi częściami ciała: rękami, nogami, brzuchami, plecami itp.

  1. „Żabie skoki” – zabawa słuchowa; podskakiwanie obunóż tyle razy, ile było dźwięków. Do tej zabawy można wykorzystać zwykły garnek i uderzać w niego łyżką.

  1. „Bociany” – oglądanie albumów, książek z rysunkami bocianów, czytanie ciekawostek o bocianach. Zachęcam do oglądania transmisji on-line z gniazd bocianów białych: klekusiowo.pl.

 

  • Bociany charakteryzują się wieloma wspólnymi cechami. Są to ptaki zazwyczaj duże, o długiej, giętkiej szyi składającej się z 16-20 kręgów. …
  • U większości gatunków w upierzeniu dominuje kolor biały i czarny.
  • Potrafią dobrze latać i szybować. …
  • Oboje bociani rodzice budują gniazdo, wspólnie wysiadują jaja i wspólnie karmią młode. Młode bociany są gniazdownikami, po wykluciu nie są zdolne do samodzielnego życia, wymagają opieki rodziców, w związku z tym dłuższy czas spędzają w gnieździe. Pisklęta bocianów po wykluciu widzą od razu. Rodzice karmią pisklęta zrzucając złowiony pokarm na brzeg gniazda lub prosto do dzioba.
  • Najbardziej znanym przedstawicielem bocianów jest bocian biały. Bocian biały zimuje w Afryce, wiosną migruje do Europy. Jako pierwsze przylatują samce aby zasiedlić jak najlepsze gniazda.
  • Podczas lotu bociany wykorzystują wznoszące prądy powietrzne. W związku z tym, w drodze z Afryki do Europy nie przelatują nad Morzem Śródziemnym, gdyż nad wodą te prądy się nie tworzą.
  • Bociany są mięsożerne. Zjadają szereg zwierząt, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Większość pożywienia bociany znajdują wśród niskiej roślinności i w płytkich wodach. Zdarza się, że bociany zjadają gumki recepturki myląc je z dżdżownicami, co często prowadzi do ich śmierci na skutek niedrożności przewodu pokarmowego.
  • Bocian jest ptakiem monogamicznym ale nie dobiera się w pary na całe życie. Gniazdo, które zbudują partnerzy może im służyć przez kilka lat. Bociany budują duże gniazda, zwykle z gałęzi, na drzewach, budynkach lub specjalnie przygotowanych przez człowieka platformach. Gniazdo ma od 1 do 2 m głębokości, do 1,5 m średnicę i waży od 60- 250 kg.
  • Charakterystycznym dźwiękiem wydawanym przez dorosłego bociana jest klekot. Odgłos ten powstaje podczas szybkiego otwierania i zamykania dzioba. Dźwięk ten wzmacniany jest jeszcze przez worki gardłowe, które działają jak rezonator.
  • W Polsce bocian biały znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Ze względu na zmniejszającą się liczebność, gatunek został objęty programem o nazwie „Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk”. Obecnie populacja oceniana jest na stabilną.

 


  1. „Kle, kle, kle” – zabawa ruchowa połączona z nauką wiersza; naśladowanie chodu bociana.

Dziecko naśladuje bociana chodzącego po łące – maszeruje i unosi wysoko kolana. Równocześnie próbuje razem z rodzicem recytować wiersz:

„Kle – kle – kle, kle – kle – kle,

co ten głodny bociek zje?

Kle – kle , kle – kle, je owady,

małe ssaki, płazy, gady.”

 

  1. „Bocian na łące” – praca plastyczna, technika mieszana. Jeżeli ktoś ma taką możliwość może wykonać bociana według poniższej instrukcji. Dla osób, które nie mają odpowiednich materiałów kolorowanka.

Instrukcja wykonania bociana:

Dzieci (z pomocą) przecinają białą papierową serwetkę na pół, przyklejają ją na środku kartki z bloku technicznego (w dowolnym kolorze) tworząc tułów bociana. Doklejają wycięte przez rodzica elementy z papieru: szyję, głowę, dziób, nogi, czarne skrzydło. Następnie wycinają ( z pomocą) paski z zielonej kartki papieru, przyklejają na dole kartki, tworząc trawę.

 


  1. „Czego brakuje?” – zabawa doskonaląca spostrzeganie wzrokowe, zapamiętywanie grup przedmiotów, podawanie nazw tych, które schował rodzic.

Do tej zabawy możemy wykorzystać różne zabawki, klocki, kolorowe kredki lub sztućce. Układamy przedmioty przed dzieckiem (dziecko zasłania oczy), następnie chowamy jeden przedmiot (lub kilka z tej samej grupy). Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, których rzeczy brakuje.


  1. „Żabki do domu” – zabawa ruchowa z elementami rzutu.

Rodzic umieszcza w pokoju kosz lub pojemnik – domek dla żab. Dziecko z określonego miejsca próbuje trafić np. piłeczką (żabką) do kosza (do domu). Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem zwiększając odległość kosza.

 

Drodzy Rodzice, wyżej wymienione zadania i zabawy są propozycjami, z których możecie skorzystać danego dnia. Nie macie Państwo obowiązku realizowania wszystkich treści.

Pozdrawiam serdecznie Magda Kaługa