Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – czwartek 07.05.2020

Temat dnia: ,,Umiem zachować się podczas ważnych uroczystości!”

 

 

  1. ,,Na muzyce w przedszkolu” – zabawa do piosenki. Zachęcam do wymyślenia prostego układu do pokazywania 😉
  1. ,,Umiem zachować się podczas ważnych uroczystości” – rozmowa z dzieckiem na temat odpowiedniego zachowania się w czasie występów z wykorzystaniem poniższych ilustracji.

zadanie 2 umiem zachować się

Wspólnie obejrzyjcie ilustracje – zadaniem malucha będzie opowiedzenie co dzieje się na ilustracjach. Można zadać dziecku następujące pytania: Jak ubrani są ludzie na obrazku? Jak należy się ubrać wybierając się na ważne wydarzenie? Jak należy zachowywać się w czasie różnych uroczystości w przedszkolu, czy teatrze? Czy oglądałaś/eś kiedyś przedstawienie? O czym było to przedstawienie? Co trzeba zrobić na zakończenie? (bić brawa).

 

  1. ,,Lustra” – zabawa naśladowcza. To tej zabawy wystarczy dobrać się parami (można zaangażować pozostałych domowników 😉). Jedna osoba w parze jest aktorem, który przygotowuje się do występu, a druga jego odbiciem w lustrze i ma za zadanie wykonywać dokładnie takie same ruchy. Po chwili następuje zmiana. Tym razem aktor występuje na scenie i odgrywa jakąś rolę. Osoba pełniąca rolę odbicia w lustrze stara się powtarzać dokładnie te same gesty, które wykonuje aktor.

 

  1. ,,Teatrzyk cieni” – zabawa parateatralna. Potrzebne będą w zależności od wariantu: wariant I (prowizoryczna kurtyna z prześcieradła, lampka skierowana w stronę kurtyny, własne dłonie), wariant II (prowizoryczna kurtyna z prześcieradła, lampka skierowana w stronę kurtyny, szablony postaci/zwierząt występujących w teatrzyku, patyczki od szaszłyków, taśma klejąca).

zadanie 4 teatrzyk cieni dłonie

zadanie 4 teatrzyk cieni zwierzęta 2

zadanie 4 teatrzyk cienie zwierzęta 1

Wariant I – Rodzic prezentuje maluchowi kilka gestów wykonywanych za pomocą dłoni, które rzucają cienie przypominające różne zwierzątka, np. nietoperza, wilka, zająca. Poeksperymentujcie i spróbujcie wymyślić własne postaci 😉.

Wariant II – Przygotujcie wspólnie sylwety postaci/zwierząt. Można je narysować samodzielnie lub skorzystać z gotowych (podanych poniżej). Przyklejcie je taśmą klejącą do patyczków po szaszłykach i gotowe! 😊

Teraz czas na domowy teatr cieni! To świetna zabawa dla wszystkich domowników! Pamiętajcie o kulturalnym zachowaniu się podczas przedstawienia 😉.

 

  1. ,,Dyrygent” – ćwiczenie rytmiczne. Do tego zadania potrzebny będzie instrument (najlepiej coś, co zastąpi nam bębenek np. drewniane łyżki i garnki). Na początku zabawy rodzic wystukuje na ,,bębenku” różne rytmy, które dziecko wyklaskuje lub odwzorowuje na swoim ,,bębenku”. Po jakimś czasie następuje zmiana ról.

 

  1. ,,Taniec z misiem” – zabawa ruchowa do muzyki. W tej zabawie rodzic porusza różnymi częściami pluszowego misia, a dziecko próbuje wykonywać takie same ruchy jak miś (porusza głową, rękami, nogami, głaszcze się po brzuchu, potrząsa całym ciałem itp.). Przy tej zabawie można wykorzystać dowolny ulubiony utwór 😊.

 

  1. ,,Cisza na sali” – zabawa wyciszająca. Dziecko spaceruje po pokoju w rytmie dowolnego utworu klasycznego, uda­jąc, że szuka swojego miejsca. Kiedy nastąpi przerwa w muzyce, odwraca się w stronę rodzica i przez chwilę udaje, że siedzi na wyimaginowanym fotelu na widowni. Gdy ponownie usłyszy muzykę, spaceruje dalej.

 

  1. ,,Ilu aktorów jest na scenie?” – zabawa matematyczna. Potrzebne będą: wydrukowany obrazek przedstawiający scenę, wydrukowane i wycięte kwadraty z aktorami.

zadanie 8 ilu aktorów jest na scenie

Na scenie aktorzy pojawiają się i znikają, raz jest ich więcej, a raz mniej. Maluch otrzymuje schemat sceny teatralnej oraz dziesięć małych sylwet aktorów. Rodzic opowiada przebieg przedstawienia, a zadaniem dziecka jest odtwarzanie go na swojej scenie, np. Na początku na scenę wyszedł jeden aktor, następnie dołączyło do niego trzech, po chwili dwóch zeszło ze sceny, następnie wbiegło na nią czterech aktorów, ale dwóch z nich zaraz wróciło… itd. Co jakiś czas rodzic prosi, aby dziecko podało liczbę aktorów na scenie w danym momencie.

 

 

Proszę pamiętać, że są to propozycje, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego
z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com