Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – wtorek 28.04.2020

Temat dnia: ,,Jak powstała Warszawa?”

 

  1. ,,Znaki Polski” – zabawa ruchowa. W trakcie trwania tej zabawy można posłużyć się piosenką, np. znaną wszystkim ,,Płynie Wisła, płynie.” Dziecko porusza się swobodnie w rytmie piosenki. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się i wykonuje jedno z poleceń. Zabawę należy powtórzyć kilka razy. Hasła do zabawy to:
  • orzeł biały – leci z rozpostartymi skrzydłami po całym pokoju
  • flaga Polski – staje w miejscu i trzepocze rączkami jakby wiatr nimi targał
  • mapa Polski – staje i pięknie się kłania
  1. ,,Jak powstała Warszawa? – zapoznanie z legendą o powstaniu stolicy Polski. Proponuję także wykorzystać poniższe ilustracje do tekstu. Po przeczytaniu legendy można zadać dziecku następujące pytania:

 

zadanie 2 legenda

zadanie 2 ilustracje do legendy

O kim opowiada legenda? Komu pomógł Wars, kiedy wypłynął w rejs? Jak odwdzięczył się Warsowi Ptak-Wiatr za uratowanie życia? Czy pamiętasz, co musiał zrobić Wars, aby przerwać czas i uwolnić Sawę? Jak zakończyła się historia Warsa i Sawy?

 

  1. ,,Skąd pochodzą te zabytki?” – zagadka obrazkowa. Do tego zadania będą potrzebne wydrukowane i wycięte zdjęcia przedstawiające warszawskie zabytki oraz ilustracje z ich cieniami. Zadaniem dziecka będzie dopasowanie cieni do odpowiadających im zabytków. Można także zapytać, czy zna te zabytki, albo czy wie w jakim polskim mieście się znajdują.

zadanie 3 skąd pochodzą te zabytki

 

  1. ,,Gdzie leży Warszawa?” – wspólne poszukiwanie Warszawy na mapie Polski.

zadanie 4 mapa Polski

 

  1. ,,Warszawski herb” – zapoznanie dziecka z herbem Warszawy. Można zapytać dziecko Co znajduje się na herbie Warszawy? Czy gdzieś już widziałaś/eś tę postać?

zadanie 5 warszawski herb

 

  1. ,,Z wizytą w stolicy Polski” – wykonanie kart pracy.

zadanie 6 karta pracy nr 1

zadanie 6 karta pracy nr 2

zadanie 6 karta pracy nr 3

  1. ,,Biało-czerwoni” – zabawa z piłką. Do tej zabawy warto zaprosić wszystkich domowników 😉 Wszyscy uczestnicy ustawiają się w kole i rzucają do siebie piłkę podając jednocześnie nazwę jakiegoś koloru. Słysząc nazwy ,,biały’’ i ,,czerwony” nie wolno złapać piłki.

 

  1. ,,Warszawska Syrenka” – praca plastyczna. Można wykonać ją dowolną techniką lub skorzystać z poniższej propozycji.😉

zadanie 8 praca plastyczna

 

Proszę pamiętać, że są to propozycje, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego
z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com