TEMAT TYGODNIA: Zwierzęta duże i małe

TEMAT DNIA: Mieszkańcy polskich lasów

Poniedziałek, 08.06.2020r.

1. „Sowy i dzięcioły” – reagowanie na umówiony sygnał, usprawnianie mowy na podstawie zgłosek dźwiękonaśladowczych. Dzieci rozwiązują zagadki.

• W korę drzewa dziobem stuka,

bo robaków pod nią szuka. (dzięcioł)

• Ptak drapieżny, wyjątkowy,

co ma oczy z przodu głowy. (sowa)

Dzieci naśladują odgłosy dzięcioła – stuk-puk, stuk-puk, stuk, puk oraz sowy –  uchu, uchu, uchu.

1. Może zobaczymy – poszerzanie wiedzy dzieci o nazwy zwierząt żyjących w polskich lasach: dzika, zająca, lisa, sarny. Wdrażanie do szanowania zwierząt i ich miejsca zamieszkania.

Helena Bechlerowa

Idźmy leśną ścieżką

Cicho, cichuteńko,

Sarniątko z sarenką.

Wiewióreczkę małą,

Jak wesoło skacze

z gałęzi na gałąź.

I niech nikt po lesie

Nie gwiżdże, nie woła –

Może usłyszymy

Pukanie dzięcioła.

A może zaśpiewa

Między gałązkami

Jakiś mały ptaszek,

Którego nie znamy.

I będzie nas witał

Wesoło piosenką.

Tylko idźmy lasem

Cicho, cichuteńko.

Rodzic pyta:

• O jakim miejscu jest mowa w wierszu?
  • Jak należy się w tym miejscu zachować?
  • Dlaczego powinniśmy być tam cicho?
  • Jakie zwierzęta mieszkają w lesie?

1. Mieszkańców lasu jest znacznie więcej, popatrz. Rodzic wykłada ilustracje zwierząt: dzika, sarny, jelenia, zająca, sowy, lisa, wilka. Każda ilustracja jest podzielona na dwie części. Dziecko składa obrazki zwierząt, podaje ich nazwy, dzieli się swoją wiedzą na ich temat, Rodzic uzupełnia wiedzę dziecka.
  • Drapieżniki: lis rudy z pięknym ogonem zwanym kitą; wilk – bardzo podobny do dużego psa; sowa – żywią się innymi zwierzętami. Lis i sowa drobnymi – myszami, wilk – większymi od siebie. Najczęściej poluje na jelenie i sarny, potrafi upolować dzika, a nawet żubra, ludzi się boi i ucieka przed nimi, żyje w stadzie.
  • Roślinożerne: dzik, sarna, jeleń, zając – żywią się roślinnym pokarmem (listkami, młodymi pędami, trawą, jagodami, żołędziami). Zające, żaby, jeże mieszkają w lesie samotnie.

1. WILK – kolorowanka 😊

Kochani Rodzice, wyżej wymienione zadania są propozycjami , nie ma obowiązku realizowania wszystkich punktów. 😊

Pozdrawiam , Ciocia Klaudia 😙