Czwartek, 30.04.2020r.

TEMAT DNIA: LUBIĘ CZYTAĆ – BIBLIOTEKA

Hej Przedszkolaki! To już ostatnie nasze spotkanie w bajkowej krainie. Dziś dowiemy się, czym jest biblioteka i dlaczego warto ją odwiedzać. Zaczynamy!

1. WIERSZ „W BIBLIOTECE”

Przeczytajcie wiersz i odpowiedzcie na pytania pod tekstem.

„W bibliotece” Małgorzata Wiśniewska – Koszela

Mija już rok przedszkolny,

za nami marzec i kwiecień.

Byliśmy całą grupą

dzisiaj w bibliotece.

Pani nam pokazała

książki najpiękniejsze:

baśnie, opowiadania,

komiksy i wiersze.

Każdy z nas się dowiedział,

jak trzeba o nie dbać,

że warto je szanować

i w czyste ręce brać.

Stoją książki na półkach

przepiękne, kolorowe.

Którą z nich zabrać do domu,

niejeden zachodzi w głowę.

Każdy z nas książki ogląda,

przekłada i otwiera,

długo się zastanawia,

aż w końcu którąś wybiera.

Czemu nam oczy tak błyszczą?

Co się stało z nami?

Dzisiaj zostaliśmy

wszyscy czytelnikami.

Pytania:

1. Jakie miejsce odwiedziły dzieci z przedszkola?
  2. Co możemy znaleźć w bibliotece?

3.Czy wiesz, jak trzeba zachować się w bibliotece? (Zachowujemy ciszę, odkładamy książki na miejsce, nie niszczymy książek, itp.)

1. Czy Ty również masz swoją kartę biblioteczną?
  2. Czym różni się biblioteka od księgarni?

1. ZABAWA „BIBLIOTEKA”

Pokolorujcie na niebiesko tę półkę, na której znajdują się największe i najgrubsze książki a na zielono półkę z najmniejszymi i najcieńszymi książkami.

1. ZABAWA „GIMNASTYKA Z KSIĄŻKĄ”

Poszukajcie ulubionej książki i połóżcie ją na swojej głowie. Poproście rodziców, aby zadawali wam różne ćwiczenia. Wykonujcie je tak, by książka nie upadła na podłogę.

Polecenia: obracamy się, tańczymy, chodzimy bokiem, kucamy, stajemy na jednej nodze, itp.

1. ZABAWA „MOJA BIBLIOTECZKA”

Połączcie w pary te same książki złożone i rozłożone. Zwróćcie uwagę, aby obrazki pasowały do siebie tematycznie.

1. ZABAWA RUCHOWA „BABA JAGA PATRZY”

Poproście rodzica, by wcielił się w rolę Baby Jagi i odwrócił się do was plecami. Stańcie na drugim końcu pokoju. Baba Jaga zakrywa oczy rękami i powtarza słowa: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie biegnijcie w stronę rodzica. Baba Jaga po tych słowach odwraca się. Musicie się wtedy zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegliście i nie poruszać się. Baba Jaga chodzi i patrzy, czy nikt się nie rusza (może też rozśmieszać nieruchomo stojące dziecko). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (linia startu). Baba Jaga ponownie wypowiada formułkę. Wygrywacie wtedy, gdy uda wam się dobiec do Baby Jagi. Możecie także zamienić się rolami z rodzicem.

1. BAJKA „KICIA KOCIA W BIBLIOTECE”

Czy znacie Kicię Kocię? Na pewno tak! To bohaterka wielu książek dla dzieci i być może nawet niektóre z nich stoją na półce w waszych pokojach. Posłuchajcie opowieści o tym, jak Kicia Kocia odwiedziła bibliotekę.

1. PRACA PLASTYCZNA „ZAKŁADKA DO KSIĄŻEK”

Zakładka do książek to bardzo przydatny przedmiot, szczególnie gdy bajka jest długa i nie czytamy jej od razu do końca. Zapraszamy was do własnoręcznego wykonania zakładki. Poszukajcie wspólnie z rodzicami różnych materiałów plastycznych – kolorowego papieru, wstążek, wełny, naklejek, kawałków tkanin, itp. Spróbujcie wykonać zakładkę według własnego pomysłu. W czasie wykonywania pracy plastycznej możecie posłuchać piosenki „magiczna moc bajek”.

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Czekamy na wasze zdjęcia na naszym przedszkolnym Facebooku. 🙂