Środa, 29.04.2020r.

TEMAT DNIA: KOLOROWE KSIĄŻECZKI

Hej Przedszkolaki! To już kolejny dzień poznawania tajemnic książek. Mamy nadzieję, że teraz, gdy musimy spędzać czas w domu, książki towarzyszą wam codziennie i umilają wam czas.

1. ZAGADKA

Dziś w naszych zabawach będzie towarzyszyć nam pewna bajkowa postać. Jesteście ciekawi jaka? Rozwiążcie zagadkę.

Jest taki kotek w krainie bajek

co chodzi w butach i kurzy faję.

Kapelusz z piórem nosi na głowie.

Niejedną bajkę dzieciom opowie.

(Kot w butach)

1. ZABAWA RUCHOWA „JESTEM KOTEM”

A czy wiecie jak zachowują się koty? Mamy dla was kocią zabawę. Przemieńcie się w te sympatyczne zwierzęta i wykonujcie różne zadania:

– Kotki biegają –poruszajcie się na czworakach;

– Kotki robią koci grzbiet – wyprężcie plecy mocno jak koty;

– Kotki piją mleczko z miseczki – złączcie dłonie w kształt miseczki i naśladują picie mleka;

– Kotki oblizują się i miauczą – oblizujcie wargi i miauczcie jak koty.

1. BAJKA „KOT W BUTACH”

Wysłuchajcie opowieści o przygodach Kota w butach. Po wysłuchaniu spróbujcie opowiedzieć bajkę własnymi słowami.

1. ZABAWA „UKŁADAM HISTORIĘ”

Wydrukujcie kartę pracy. Przyjrzyjcie się uważnie obrazkom na ilustracji. Czy potraficie ułożyć je we właściwej kolejności? Narysujcie odpowiednią ilość kropek w kwadratach przy obrazkach. Obrazki możecie również pokolorować. Czy potraficie wymyślić inne zakończenie bajki lub ciąg dalszy przygód Janka i Kota w butach?

1. ZABAWA SENSORYCZNA „KOCIE FUTERKO”

Poproście rodziców, aby przygotowali wam pojemnik z ukrytymi w środku materiałami o różnej fakturze. Zasłońcie oczy, np. chustką. Dotykajcie po kolei materiałów z pudełka. Próbujcie określić ich fakturę (miękki, twardy, sztywny, szorstki, chropowaty, gładki). Który z tych materiałów najbardziej przypomina futerko kota?

1. ZABAWA „BYSTRE OCZKO”

Przyjrzyj się ilustracjom. Czy potrafisz znaleźć 3 różnice, którymi się różnią się obrazki?

1. PUZZLE

Wydrukujcie obrazek i rozetnijcie go na części według narysowanych linii. Spróbujcie ułożyć puzzle w całość.

1. ZABAWA PLASTYCZNO-TECHNICZNA „KOT”

Przygotujcie rolkę po papierze toaletowym i ozdóbcie ją dowolną techniką. Możecie ją pomalować farbami, pokolorować kredkami, okleić kolorowym papierem, bibułą, materiałem, watą. Zegnijcie rolkę w górnej części formując uszy. Wykonajcie pyszczek z wąsami oraz ogon. Możecie użyć w tym celu wełnę, sznurek lub druciki.

1. TEATRZYK

Czy przedszkolaki mogą być aktorami? Oczywiście! Wydrukujcie sylwety bajkowych postaci na kartkach z bloku technicznego lub na normalnym papierze i naklejcie je na brystol. Pokolorujcie je, wytnijcie i za pomocą taśmy klejącej doczepcie z tyłu patyczki do szaszłyków. Wspólnie z rodzicami i rodzeństwem pobawcie się w teatr i przygotujcie przedstawienie o Kocie w butach.

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Czekamy na wasze zdjęcia na naszym przedszkolnym Facebooku. 🙂