Wtorek, 28.04.2020r.

TEMAT DNIA: JAK POWSTAJE PAPER

Dzień dobry Słoneczniki! Dziś zapraszamy na wycieczkę w miejsce, które jest bardzo ważne dla każdego człowieka i które rozdaje nam wiele niezwykłych skarbów. Zaczynamy!

1. ZAGADKA „LAS”

Spróbujcie rozwiązać zagadkę, aby dowiedzieć się, jakie niezwykłe miejsce dziś odwiedzimy.

Są tam duże drzewa

oraz grzybki małe.

Co to jest za miejsce?

Wiecie doskonale.

1. ZABAWA „CO NAM DAJE LAS?”

Przyjrzyjcie się obrazkowi. Powiedzcie jakie skarby daje nam las? Wydrukujcie obrazek i pokolorujcie go.

1. WIERSZ „RAZ NA SOŚNIE SIADŁA PLISZKA”

Przeczytajcie uważnie wiersz. W trakcie czytania wskazujcie obrazki o których jest mowa w wierszu. Na koniec odpowiedzcie na pytania pod tekstem.

„Raz na sośnie siadła pliszka”

Włodzimierz Ścisłowski

Raz na sośnie siadła pliszka –

no i co wynika z tego?

Drgnęła gałąź – spadła szyszka.

Szyszka była już dojrzała –

Więc nasiona wyleciały.

No i co w tym ciekawego?

Z nasion drzewka tam wyrosły –

no i co wynika z tego?

Cóż, po latach ścięto sosny.

No i co w tym ciekawego?

Z drewna papier wnet zrobiono –

no i co wynika z tego?

Dziś jest książki twojej stroną –

dziękuj drzewom, mój kolego!

cots Pine, Pine, Pine Tree, Bud, Blossom, Flower Head, Pine Cone,

Pytania:

1. Z czego wyrosły drzewka?
  2. W co zamieniło się drewno?

1. ZABAWA SENSORYCZNA „PAPIER”

Poszukajcie w domu różnych rzeczy wykonanych z papieru. Spróbujcie dotykać, porównywać grubość, gładkość (struktura). Jeśli chcecie, możecie zasłonić oczy chustką. Spróbujcie opisywać papierowe przedmioty pojęciami: cienki, gruby, gładki, chropowaty, pomarszczony, śliski, miękki, sztywny, szorstki, szeleszczący błyszczący, matowy, różnokolorowy, w jednym kolorze, itp.

Przykłady przedmiotów: kartka papieru, książki wykonane z papieru o różnej gramaturze, kartonowe pudełka i opakowania, gazety, czasopisma, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, papier toaletowy, papier śniadaniowy lub do pieczenia, itp.

1. ZABAWY Z GAZETĄ

Poszukajcie niepotrzebnych gazet. Wykorzystamy je do zabaw:

1. „Skacząca żabka” – rozłóżcie gazety (kamienie) na podłodze (jeziorze). Skaczcie jak żabki z jednej gazet na drugą.
  2. „Taniec na gazetach” – Zaproście rodziców do tańca. Zacznijcie taniec na dużej stronie gazety. Stopniowo składajcie ją na pół aż stanie się coraz mniejsza. Postarajcie się zachować równowagę.
  3. „Bitwa na gazety” – poćwiczcie rączki zgniatając gazety w kulki. Przedzielcie pokój na pół za pomocą sznurka. Rozdajcie zawodnikom taką samą ilość kul. Waszym zadaniem będzie przerzucenie na stronę przeciwnika jak największej ilości kulek. Wygrywa ten, kto po upływie określonego czasu (np. jednej piosenki) będzie miał na swojej połowie jak najmniej gazetowych pocisków. Pamiętajcie celować w podłogę a nie w przeciwnika!

1. WYCIECZKA DO PARKU LUB LASU

Poproście rodziców, aby zabrali was na spacer do parku lub lasu. Przyjrzyjcie się uważnie drzewom. Poproście rodziców, aby opowiadali wam, jakie nazwy noszą drzewa które mijacie. Spróbujcie zapamiętać jak najwięcej ich nazw. Jeśli macie w domu album z gatunkami drzew, to zabierzcie go ze sobą. Jeśli nie, poproście aby rodzice poszukali nazw drzew w telefonie lub tablecie. Spróbujcie porównywać mijane okazy drzew z obrazkami z albumu lub wyświetlonymi na ekranie.

Na spacerze możecie zerwać kilka kwiatków, listków, igieł z drzew itp. do wykonania późniejszego eksperymentu.

1. EKSPERYMENT „JAK POWSTAJE PAPIER EKOLOGICZNY?”

Zapraszamy was do samodzielnego wykonania papieru czerpanego.

Potrzebne będą:

– kawałki papieru (do wyboru kartki białe, kolorowe, gazety, bibuła)

– duże sito kuchenne lub wykonane samodzielnie (z ramki od zdjęć czy z 4 zbitych listewek obciągniętych materiałem, np. pieluchą tetrową, firanką, złożoną gazą)

– miska

– taca lub duża miska lub blacha do pieczenia (musi być trochę większa od sita)

– blender

– gąbka, szmatka

– opcjonalnie wysuszone płatki kwiatów, drobne liście, igły z drzew (zebrane na wcześniejszym spacerze), brokat

Wykonanie:

– Porwijcie kawałki papieru na małe części.

– Namoczcie je w wodzie i chwilę odczekajcie aż rozmiękną.

– Poproście rodziców, aby zmiksowali go blenderem na gładką masę.

– Jeśli chcecie, dodajcie do masy płatki i liście kwiatów lub brokat.

– Wylejcie masę na tacę

– zanurzcie sito w płynnej masie tak, aby papka pokryła sito cienką warstwą

– delikatnie odciśnijcie nadmiar wody z sita np. gąbką czy szmatką

– pozostawcie masę do wyschnięcia np. na kawałku szmatki czy gazety

W internecie znajdziecie wiele filmików instruktażowych. Możecie zainspirować się np. tym:

1. ZABAWA KONSTRUKCYJNA „ZAMEK”

Poszukajcie w domu różnych niepotrzebnych kartonów, pudełek, opakowań po produktach, rolek po papierze toaletowym. Za pomocą kleju lub taśmy klejącej skonstruujcie zamek. Ozdóbcie go malując farbami, oklejając kolorowym papierem, rysując, itp.

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Czekamy na wasze zdjęcia na naszym przedszkolnym Facebooku. J