Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – czwartek 02.04.2020 r.

Temat dnia: ,,Jakie potrawy postawimy na świątecznym stole?”

 

 

  1. ,,Ciepło – zimno” – zabawa doskonaląca umiejętność orientacji w przestrzeni. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie ukrytego przedmiotu związanego ze Świętami Wielkanocnymi (może to być jajko, kurczaczek, gałązka wierzby – ważne, żeby dziecko wiedziało, czego ma szukać). Gdy dziecko jest daleko od schowanego przedmiotu, rodzic mówi: Gdy się zbliża, mówi: ciepło. Gdy jest już tuż, tuż, mówi: gorąco. Odnalezienie przedmiotu warto nagrodzić brawami.

  1. ,,Wielkanoc to…” – podawanie skojarzeń związanych ze świętami wielkanocnymi.

 


  1. ,,Zajączek na łące” – zabawa ruchowa z elementem skoku. Zadaniem rodzica będzie wyznaczenie miejsca, z którego dziecko będzie skakać. Do zabawy można wprowadzić krótką historyjką np. ,,Zbliżały się święta. Zające jak co roku przygotowywały się do tego wydarzenia. Dostarczanie jajek wielkanocnych to nie lada zadanie! Potrzebne są mocne łapy, by wielkimi skokami pokonywać duże odległości. Czy chcesz poćwiczyć skoki razem z zającami?”

 


 

  1. ,,Jakie potrawy postawimy na świątecznym stole?” – rozmowa na temat zwyczajów wielkanocnych oraz potraw, które można znaleźć na stole w czasie świąt w oparciu o ilustracje oraz wiedzę dzieci. Na zakończenie warto zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków i potraw, które wcześniej budziły niechęć. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w przygotowanie niektórych świątecznych dań, czy wypieków – np. przy obieraniu jajek.

Ilustracja – PDF

 

* Zauważyłam, że dzieci niechętnie próbują sałatki jarzynowej w przedszkolu. Najczęściej z powodu groszku, selera, czy pietruszki 😉 Uznałam, że warto podać przepis na sałatkę, bez tych składników. Zapewniam, że jest wypróbowana i chętnie zjadana nawet przez niejadki 😉 Z podanych składników wychodzi naprawdę duża miska. Warto zaangażować dziecko, np. do kompletowania i przeliczania składników, czy obierania jajek.

 

,,Sałatka jarzynowa dla niejadka”

 

Składniki:

  • 8 średnich ziemniaków
  • 8 jajek
  • 5 średnich marchewek
  • 4 – 5 ogórków kiszonych
  • 1 średnia pora
  • 2 jabłka
  • kukurydza w puszcze
  • majonez
  • musztarda (ok. 2 – 3 łyżeczki – najlepiej sarepska Prymat)
  • sól (ok 1 duża łyżka, nie czubata)
  • pieprz

 

Przygotowanie:

Ziemniaki, marchewki (bez obierania) i jajka gotować ok 13 minut. Wystudzić. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej. Ziemniaki, marchewki, jajka, ogórki, jabłka (obrane) pokroić w drobną kostkę. Por pokroić w małe kawałki. Wszystko przełożyć do miski, dodać kukurydzę, majonez i musztardę. Doprawić solą i pieprzem. Gotowe 😉


  1. ,,Nakrywamy do stołu” – zadanie matematyczne. Prosimy dziecko, by rozłożyło sztućce (np. przy kolacji). Najpierw niech ułoży przy każdym talerzu widelce. Wspólnie policzcie, ile ich jest. Dołóżcie razem obok każdego widelca nóż (obiadowy) i znowu policzcie. Jeśli już ustaliliście, że widelców i noży jest tyle samo, to teraz zastanówcie się ile w sumie jest wszystkich sztućców. Warto pochwalić dziecko, za pomoc w nakryciu do stołu oraz za to, że świetnie liczy.

 


 

  1. ,,Babki wielkanocne” – zadanie będzie polegało na modelowaniu masy solnej. Przydadzą się także silikonowe foremki do pieczenia. Do miski należy wsypać mąkę oraz sól, powoli dodawać wodę. W tym czasie dziecko może zagniatać masę – to dobre ćwiczenie małej motoryki. Masę można dodatkowo zabarwić barwnikami spożywczymi, lub farbkami. Gdy masa będzie już gotowa – nie może być zbyt luźna – można przystąpić do zabawy! Teraz masa powinna trafić do silikonowych foremek. Gdy stwardnieje należy babeczki wyciągnąć i pomalować farbkami zgodnie z wizją dziecka 😉

 

 

 

Podstawowy przepis na masę solną:

  • 200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
  • 200g soli- ok. 1/2 szklanki
  • 1/2 szklanki – wody

  1. ,,Kartka świąteczna” – przygotowanie kartki lub kartek świątecznych – technika dowolna 😉

Proszę pamiętać, że są to propozycje, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego
z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com