Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – poniedziałek 30.03.2020 r.

Temat dnia: ,,Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych?”

1. Zabawa ruchowa ,,Kury i pisklaki”. Do tej zabawy przyda się podkład muzyczny np. ,,Taniec kurcząt w skorupach”. Dziecko porusza się swobodnie w rytmie muzyki. Na sygnał (np. pauza w muzyce) i hasło: kura lub pisklak przyjmuje określoną pozycję. Gdy usłyszy kura: siada na piętach, prostuje plecy i macha zgiętymi w łokciach rękami jak skrzydełkami. Na hasło pisklak: kuca, kuląc się jak najmocniej i piszcząc pi, pi, pi.

1. Rozmowa nt. przygotowań do Świąt Wielkanocnych w oparciu o wiedzę dziecka oraz wiersz D. Góry ,,Już niedługo Wielkanoc”. Po przeczytaniu wiersza można zadać dziecku przykładowe pytania: Jak ludzie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych? Czym dekorują swoje mieszkania? Co zanosi się w koszyczku do święcenia? Jakie znacie zwierzęta związane z tymi świętami? Jak można udekorować jajka? Co to jest palma wielkanocna?

,Już niedługo Wielkanoc”

Wiosna w pełnej krasie, ciepło, jasno wszędzie,

już niedługo w każdym domu świętowanie będzie.

Rzeżucha wyrośnie i zakwitną bazie,

już niedługo będą święta, czekamy na razie.

Przykica zajączek, zabeczy baranek,

kurczaki przyniosą kosz pełen pisanek.

Zrobimy święconkę w tym właśnie koszyku

i do niego powkładamy pyszności bez liku.

Ale nim nadejdzie ta Wielkanoc wreszcie,

palmy piękne, kolorowe trzeba zrobić jeszcze:

gałązki i bazie, kwiatki bibułowe,

związać mocno i przyczepić wstążki kolorowe.

1. Wielkanocne zwierzęta – kolorowanie obrazków na karcie pracy. Zadaniem dzieci będzie nazwanie zwierząt przedstawionych na obrazku oraz pokolorowanie tych, które kojarzą się z Wielkanocą.

1. Jajeczko – masażyk. W czasie tego masażyku osoba która będzie masowana (najpierw niech to będzie dziecko) leży na brzuchu, rodzic wykonuje masaż na plecach dziecka. Później następuje zamiana ról. Na początku proszę pokazać gesty masowania np. na dużej poduszce albo pluszowym misiu.

,,W spodeczku jest jajeczko  (malujemy owal na całych plecach)

Postukam w nie łyżeczką (stukamy po plecach piąstką)

oskubię skorupkę  (podskubujemy boczki)

podmucham paluszki,  (dmuchamy na palce)

podmucham jajeczko, (dmuchamy na plecy kolegi, delikatnie je masując)

nabiorę łyżeczką, (ruch zagarniania i chwytania dłonią)

żółteczko, białeczko  (zagarniamy raz z lewej, raz z prawej)

mniam – pyszne jajeczko!” (rozmasowujemy kółko na plecach)

1. Dmuchana pisanka – zadanie plastyczne. To wykonania tej pracy plastycznej potrzebne będą: jajka wycięte z papieru (najlepiej grubszego), rozwodnione farbki, lub barwniki spożywcze, rurka do napoju, pipetka lub pędzelek do nabrania farbki. Zadaniem rodzica będzie umieścić kilka- kilkanaście kropel farbki na jajku. Zadaniem dziecka jest rozdmuchać przez słomkę kolorową kropelkę po jajku. W efekcie wyjdzie bardzo ładna pstrokata pisanka. Po wyschnięciu można podkleić jajko kolorową tekturką, dokleić patyczek i ozdoba gotowa.

Proszę pamiętać, że są to propozycję, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com