Środa – 01.04.2020 r.

Temat: Czy świnia to brudne zwierzę?

1. „Świnki w bajkach” – Poproś dziecko o wymienienie znanych bajek, w których występują świnki

(Babe – świnka z klasą, Kubuś Puchatek, Trzy małe świnki, Świnka Peppa). Obejrzyjcie wspólnie fragmenty bajek i porozmawiajcie o świnkach z filmu: gdzie żyją, jak wyglądają, jakie mają przygody.

1. Ciekawostki o świnkach

Rodzic pyta dzieci:

• Czym różniły się świnki z bajek od prawdziwych świń?
  • Gdzie mieszkały trzy małe świnki, gdzie mieszkają prawdziwe świnie?

Rodzic przekazuje dzieciom ciekawostki o świniach, np. świnie wchodzą do błota, by się ochłodzić, podobnie jak kury nie mają gruczołów potowych, są obdarzone doskonałym węchem (podobnie jak psy), są bardzo inteligentne (mają wyższy iloraz inteligencji niż psy).

1. Blok zajęć o emocjach – wdzięczność.

Rodzic rozmawia z dzieckiem, zadaje pytania:

• Co to znaczy „być za coś wdzięcznym”?
  • Czy jest to miłe uczucie?
  • Za co możemy być wdzięczni wiejskim zwierzętom?
  • Jak możemy okazać im swoją wdzięczność?
  • Za co zwierzęta mogą być wdzięczne ludziom?
  • Jak zwierzęta mogą okazać nam swoją wdzięczność?

1. „Jestem wdzięczny…” – zabawa w kończenie zdania.

Na stoliku rozłóżcie obrazki (odwrócone) przedstawiające wiejskie zwierzęta. Dziecko odkrywa dowolny obrazek i kończy zdanie, wykorzystując w nim nazwę wybranego zwierzęcia.

• Jestem wdzięczny (krowie) za to, że daje mleko.

1. Gra memory.

Obrazki, które wykorzystaliście w poprzednim zadaniu wydrukujcie jeszcze raz. Przyklejcie je na twardy karton bądź kartkę z bloku technicznego i gra gotowa 🙂

1. Zabawa matematyczna.

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebny będzie komputer lub tablet.

1. Zabawa ruchowa

„Przeprawa przez rzekę” – wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.

1. Zabawa w karmienie świnek.

Rodzic przygotowuje na grubym brystolu sylwetkę dużej świnki z otwartą buzią. Dziecko próbuje trafić w otwór piłeczkami – imitują karmienie świnki jabłkami.

1. Karty pracy