Grupa „Bratki”

Środa, 14.04.2021r.

TEMAT DNIA: DZIECIAKI WYMYŚLAJĄ RÓŻNE ZABAWY

Hej Dzieciaki! Co lubicie robić najbardziej? Tak, bawić się! Dlatego dziś mamy przygotowane dla was dużo różnych zabaw. Dowiecie się również w co bawili się wasi rodzice i dziadkowie. Zapraszamy!

1. Nasze zabawki – zagadki słowne

Wysłuchajcie zagadek i spróbujcie znaleźć ich rozwiązanie a dowiecie się, czym możemy się bawić

Powiem szczerze,

że najbardziej lubię jeździć

na swoim… (rowerze)

Pędzi przez tunel.

Pędzi po torze.

Lubię się nią bawić

o każdej dnia porze. (kolejka)

Skacze jak kangurek,

toczy się po trawie.

Rzucam ją i kopię,

świetnie się nią bawię. (piłka)

Gdy na ryby idę z tatą,

jest niezbędna wielce.

Kocham ten mój kij ze sznurkiem,

całym swoim sercem. (wędka)

Przy niej w żabkę się zamieniam,

zieloną jak trawka.

Długi sznurek i dwie rączki

– ot, cała zabawka!

(skakanka)

Pędzę, pędzę, hulaj dusza!

Aż mnie boli noga.

Całe szczęście, że jest ze mną

moja… (hulajnoga)

Mógłbym się nimi bawić od rana do dobranocki.

Zbuduję wieżę i statek.

Świetne są moje… (klocki)

Gdy moje szmaciane lalki marudzą,

bo nie chcą do łóżka,

wiem, że je szybko uśpię,

kiedy je włożę do… (wózka)

Nie chcę na basen

ani na lody.

Mogę się bawić sam,

gdy mam swoje… (samochody)

1. „Zabawy dziecięce” – rozmowa na podstawie zaprezentowanego obrazu

Przyjrzyjcie się obrazowi Petera Bruegla Starszego „Zabawy dziecięce”. Ma on prawie 460 lat i przedstawia zabawy, w które bawiły się dzieci w dawnych czasach. Powiedzcie, co dawniej robiły dzieci i czy bawiły się tak, jak dzieci w dzisiejszych czasach.

1. „Zabawy naszego dzieciństwa” – film edukacyjny

Obejrzyjcie film i zobaczcie w jakie zabawy bawiły się dzieci w dawnych czasach. W które z nich bawili się wasi rodzice lub dziadkowie?

1. „Karuzela starych zabaw” – poznanie wybranych zabaw z czasów naszych rodziców i dziadków

Porozmawiajcie z rodzicami i zapytajcie ich i zabawy z czasów ich dzieciństwa. Spróbujcie zapamiętać ich nazwy i zasady. Możecie także zadzwonić do dziadków i dowiedzieć się w co się bawili, gdy byli w waszym wieku. Pobawcie się w te, które spodobają wam się najbardziej.

Przykładowe zabawy:

• Ojciec Wirgiliusz
  • Kółko graniaste
  • Szczur
  • Kamienie (podrzucanie jednego kamyka w górę, złapanie leżących na stoliku pozostałych kamyków i pochwycenie tego, który spada)
  • Kapsle (przesuwanie patykiem – w innym wariancie pstrykanie palcami – kapsla po napoju po wyznaczonym torze w taki sposób, aby nie wypadł za linię)
  • Ciuciubabka
  • Pomidor
  • Kulki (w wyznaczony na dywanie okrąg wrzuca się dużą kulkę, mniejszymi zawodnicy starają się dorzucić jak najbliżej niej)
  • Mam chusteczkę haftowaną
  • Jawor
  • Gąski do domu
  • Serso (dwoje zawodników rzuca do siebie nawzajem obręcz i łapie ją na patyki)
  • Kółko i fajerka (obręcz wielkości zbliżonej do hula-hoop popycha się patykiem w taki sposób, aby toczyła się i nie upadła).

1. „Co jest potrzebne do…” – memory

Wydrukujcie obrazki na kartkach z bloku technicznego. Jeśli ich nie macie, wydrukujcie na zwykłym papierze a potem naklejcie obrazki na brystol. Rozetnijcie memory na części. Wymieszajcie kartoniki i ułóżcie je obrazkami do dołu. Odwracajcie po dwa elementy. Jeśli tworzą parę, możecie je zebrać i losować dalej. Jeśli wam się nie udało, wtedy grę kontynuuje następna osoba.

1. „Smutne zabawki” – piosenka

Posłuchajcie piosenki i opowiedzcie na pytania:

• Czy melodia piosenki była wesoła czy smutna?
  • O czym opowiada piosenka?
  • Dlaczego zabawki były smutne?
  • W jaki sposób należy dbać o zabawki?

1. Zabawa plastyczna

Przygotujcie własną zabawkę. Będą wam potrzebne plastikowa butelka, sznurek i mała piłeczka, np. pingpongowa. Jeśli nie macie piłeczki, możecie wykonać własną ze zgniecionej gazety. Poproście o pomoc rodziców przy trudniejszych elementach. Przetnijcie butelkę, będzie nam potrzebna tylko górna jej część. Jeśli brzegi butelki po jej przecięciu są ostre, możecie okleić je taśmą lub delikatnie stopić je nad płomieniem.

Zróbcie dziurkę w nakrętce butelki, przewleczcie przez nią sznurek a następnie zawiążcie supeł. Możecie też przykleić sznurek za pomocą taśmy klejącej lub kleju. Do drugiego końca sznurka przymocujcie piłeczkę. Na koniec ozdóbcie butelkę według własnego pomysłu, np. malując ją farbami lub przyklejając naklejki.

Czas na zabawę: trzymajcie butelkę za jej szyjkę i podrzucajcie piłeczkę tak, by wpadła do środka butelki.

1. „Zabawy muzyczne” – piosenki

Posłuchajcie innych piosenek o zabawkach. Możecie potańczyć w ich rytmie.

„Weź zabawki”

„Sklep z zabawkami”

Mamy nadzieję, że spodobały wam się nasze dzisiejsze zabawy. Zajrzyjcie do nas w czwartek po kolejną porcję. Do jutra!

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Wyślijcie nam zdjęcia na adres kklaudia100@interia.pl a my zamieścimy je na naszym przedszkolnym Facebooku. J