Grupa „Bratki”

Wtorek, 13.04.2021r.

TEMAT DNIA: ZABAWY W DETEKTYWÓW

Witajcie Bratki 🙂 Zapraszamy na kolejny dzień poznawania zawodu detektywa. Dzięki naszym zadaniom, sami będziecie mogli stać się detektywami. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

1. „Daktyloskopia” – zabawa paluszkowa

Dziś poznamy technikę śledczą, która pomaga detektywom (także tym policyjnym) w ustalaniu sprawcy przestępstwa. To DAKTYLOSKOPIA. Spróbujcie powtórzyć to słowo.

Daktyloskopia polega na porównaniu odcisków palców podejrzanego, z odciskami znalezionymi na miejscu przestępstwa. Czy wiecie, że nie ma na świecie dwóch osób, które miałyby takie same linie papilarne, znajdujące się na opuszkach palców? Spójrzcie na swoje paluszki i przyjrzyjcie się, jak wyglądają.

Spróbujmy sprawdzić jak wyglądają wasze odciski palców.

Wydrukujcie planszę z okienkami. Policzcie, ile ich jest. A teraz policzcie, ile palców macie u obu rąk. Porównajcie liczbę okienek i palców – czy okienek jest więcej, mniej czy tyle samo co paluszków? Nazwijcie wszystkie palce (kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały). Zamoczcie po kolei każdy palec w tuszu lub rozcieńczonej farbie i odciśnijcie je w odpowiednim okienku. Możecie wydrukować więcej kart i pobrać odciski również innych członków rodziny.

PDF 1

1. „Zagadka detektywistyczna” –wiersza.

Przeczytajcie wiersz i odpowiedzcie na pytania pod tekstem.

Zagadka detektywistyczna

Dziś jest całkiem niewesoło!

Martwią się wszyscy wokoło,

bowiem dziś z naszego zoo

uciekł groźny lew.

Pan detektyw szuka lwa.

Wziął do pracy się raz dwa,

bo się na swej pracy zna!

I przeszukał… zlew?!

Wybrał się też do Fromborka

tam po plaży wciąż się błąkał,

i pod nosem ciągle bąkał:

„Wiślany za-lew”.

Wrócił na krakowskie Błonie,

Przysiadł z boku – na betonie.

„Gdzieś tu przecież są lewkonie”

– mruczał cały czas.

„Eureka! Mam już lwy!

Nie jednego, ale trzy”

– tak się cieszy pan detektyw.

Czy masz je też ty?

Podpowiem ci, mój czytelniku,

że ukryły się w wierszyku.

Magdalena Ledwoń

• Kogo szukał detektyw?
  • W jakie miejsca się udał, żeby znaleźć ukrytego
  • Lwa?
  • Czy mu się to udało?
  • Gdzie ukryły się lwy? W odgadnięciu pomogą Ci obrazki.

1. „Gimnastyka z lwem” – zabawa ruchowa

Obejrzyjcie film i spróbujcie poćwiczyć z Lwem Lolkiem.

1. „Jakimi zmysłami poznajemy świat?” – uzupełnianie karty pracy

Prawdziwy detektyw wykorzystuje wszystkie zmysły szukając tropów w swoim śledztwie. Rozwiąż zadanie w Kartach Pracy na str. 8 aby dowiedzieć się, jakie zmysły pomagają nam w poznawaniu świata.

1. „Lew ostrzy zęby” – zabawa logopedyczna

Zamieńcie się w groźne lwy. Za pomocą języka starajcie się dotknąć każdego zęba z osobna, żeby sprawdzić, czy są one wystarczająco ostre, żeby móc zjeść pyszny podwieczorek.

1. „Idź za tropem” – zabawa rozwijająca spostrzegawczość

Wybierzcie razem z rodzicami jakiś niewielki przedmiot, np. maskotkę. Poproście rodziców by ukryli w domu przedmiot w taki sposób, by niewielka część była widoczna bez konieczności dotykania czy przestawiania innych rzeczy. Spróbujcie wcielić się w detektywów i odnaleźć schowanego pluszaka. Potem możecie zamienić się rolami, schować maskotkę i pozwolić szukać jej rodzicom.

1. „Lew” – praca plastyczna

Narysujcie głowę lwa. Wykonajcie grzywę robiąc stemple zamoczonym w farbie widelcem.

1. „Detektyw Łodyga” – filmy edukacyjne

Zapraszamy do obejrzenia wybranego filmu opowiadającego o Detektywie Łodydze, który odkrywa tajemnice naszej planety – Ziemi.

• „Piknik w królestwie nocy” (Objaśnienie zjawiska następowania dnia i nocy)

• „Wielkie „cos” w szafie” (Powstawanie i recykling reklamówek foliowych)

• „Basen na stole” (oszczędzanie wody)

Na zakończenie naszych zabaw możecie wydrukować dyplom dla małego detektywa. Czekamy na was jutro!

PDF 2

Nie zapomnijcie pochwalić się efektami waszych dzisiejszych zabaw. Wyślijcie nam zdjęcia na adres kklaudia100@interia.pl a my zamieścimy je na naszym przedszkolnym Facebooku. 🙂