Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – poniedziałek 04.05.2020

 

Temat dnia: ,,W krainie muzyki.”

 

 

  1. ,,Wiosenne muzykowanie” – zabawa logopedyczna.

Wiosna jest pełna dźwięków, śpiewów i muzyki. Cały świat budzi się ze snu i cieszy się z ciepłego słoneczka. Spróbujcie razem zagrać wiosenny koncert. Do tej zabawy można zaangażować wszystkich domowników i wtedy podzielić odgłosy pomiędzy nich. Prowadzący zabawę, jak dyrygent daje znać, które ,,instrumenty” mają ,,grać”.

 

  Dziecko:
 

Szeleszczą suche liście skąd wychodzi zaspany jeż.

 

 

– psz, psz, psz

 

Chlapie błoto pod nogami.

 

 

– klap, klap, klap

 

Spadają kropelki z topniejących sopli.

 

 

– pac, pac, pac

 

Cieszą się żabki.

 

 

– łebe, łebe, łebe

 

Bociek ogłasza, że już wrócił do gniazda.

 

 

– kle, kle, kle

 

Skowronek radośnie wzlatuje do słonka.

 

 

– pirli, pirli, pirli

 

Szumi wiatr w gałęziach bazi.

 

 

– f, f, f

 

Bzyczą pszczółki w krokusach.

 

 

– bzzz

 

To pisklęta w gnieździe, już są głodne.

 

 

– pi, pi, pi

 

 

  1. ,,Na muzyce w przedszkolu” – zapoznanie z piosenką.
  1. ,,Jaki to instrument?” – rozmowa na temat instrumentów. To tego zadania potrzebne będą: ilustracje przedstawiające instrumenty muzyczne, oraz plik z nagranymi dźwiękami (wybrane instrumenty).

Można zacząć od pytań, a potem pokazać maluchowi ilustracje, np. : Dzisiaj będziemy rozmawiać o instrumentach. Jakie instrumenty muzyczne znasz? Czy kiedyś grałaś/eś na jakimś instrumencie? Jakim?

zadanie 3 instrumenty

Po tym krótkim wprowadzaniu pokazujemy dziecku ilustracje. Można poprosić malucha o wskazanie i nazwanie znanych mu instrumentów. Porozmawiajcie o ich wyglądzie i o dźwiękach, jakie wydają. Posłuchajcie nagrania i spróbujcie określić, dźwięki jakich instrumentów słychać? (fortepian, skrzypce, trąbka, bęben, harfa, trójkąt)

 

  1. ,,Zagram jak na trąbce, zagram jak na gitarze” – naśladowanie dźwięków. Wspólnie spróbujcie odtworzyć dźwięki znanych wam instrumentów!

 

  1. ,,Nad przepaścią” – zabawa ruchowa. Do tego zadania potrzebne będą: skakanka lub taśma malarska. Skakankę wystarczy ułożyć prosto na podłodze, lub przykleić prosto taśmę malarską. Zadaniem dziecka będzie przejście po linie rozpostartej nad przepaścią. Ręce wyciąga na boki i stawia powoli stopę za stopą.

 

  1. ,,Zabawa przy muzyce” – zadaniem dziecka będzie wykonywanie poleceń Pana Miłosza 😉 Dobra zabawa gwarantowana!

 

  1. Masa sensoryczna, czyli prosty sposób na nudę 😉
  • Kaszolina:
  • kasza manna
  • ciepła woda
  • opcjonalnie barwnik spożywczy

Kaszę zalewamy ciepłą wodą (z barwnikiem spożywczym) i zagniatamy na jednolitą masę.

  • Masa aksamitna:
  • odżywka do włosów (dowolna)
  • mąka ziemniaczana (skrobia)

Do odżywki dodajemy małymi porcjami mąkę, mieszamy dokładnie, gdy masa gęstnieje, sprawdzamy, czy się nie klei, następnie wyrabiamy w rękach. Jak jest gęsta to można dodać kilka kropli olejku.

  • Sensolina:
  • 2 szklanki mąki
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 1 szklanka soli
  • 2 łyżeczki oleju
  • 1 łyżka kwasku cytrynowego

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy (można użyć miksera). Powstałą masę podgrzewamy na małym ogniu (cały czas mieszając) do momentu kiedy zgęstnieje i będzie odchodziła od palców. Jeszcze ciepłą wyrabiamy jak normalne ciasto, dzielimy na kawałki i do każdego dodajemy dany składnik, dalej wyrabiamy do uzyskania jednolitego koloru i konsystencji. Można do niej dodać przyprawy w proszku (mniej więcej po ¾ opakowania) – kurkumę, słodką paprykę, cynamon, kakao oraz ziarna czarnuszki, suszone kwiaty lawendy oraz świeżą, posiekaną miętę. Aby wzmocnić wrażenia sensoryczne można dodać także po kropelce olejku lawendowego i miętowego lub olejki do ciasta. Po skończonej zabawie ciastolinę  przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

 

 

Proszę pamiętać, że są to propozycje, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego
z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com