Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – czwartek 23.04.2020

Temat dnia: ,,Co można kupić w księgarni?”

 

 1. ,,O kim mowa? – rozwiązywanie bajkowych zagadek. Dla ułatwienia można posłużyć się ilustracją przedstawiającą postaci z bajek o których mowa w zagadkach.

zadanie 1 o kim mowa

 1. W lesie się zgubili,

po zmroku błąkali.

Niezwykłą, słodką chatkę

na swej drodze spotkali (Jaś i Małgosia)

 1. Wszyscy je gnębili –

czy wiecie, dlaczego?

Gdy urosło, łabędzie

miały je za swego (Brzydkie Kaczątko)

 1. Z płatka róży sukienka,

a łóżko z orzeszka.

Co to za mała dziewczynka

w maleńkim domku mieszka? (Calineczka)

 1. Przez niecną macochę

miała pracy wiele,

a po wielkim balu

spadł jej pantofelek (Kopciuszek)

 1. Na zamku niegdyś żyła,

Królowa urody jej zazdrościła.

Dziś z krasnoludkami mieszka.

Kto? Królewna… (Śnieżka)

 1. Wśród morskich fal żyją

i pięknie śpiewają.

Doskonale pływają,

bo ogony mają (Syrenki)

 

 

 

 1. ,,Świnka i wilk” – masażyk.

 

,Świnka i wilk” – K. Tomiak-Zaremba

 

Przez łąkę biegnie świnka różowa,

(naciskamy z wyczuciem na boki pleców dłońmi zaciśniętymi w pięści)

patrzy dokoła, gdzie by się schować.

(delikatnie i z wyczuciem obracamy głową dziecka w prawą i w lewą stronę)

Na plecach już oddech wilka czuje…

(dmuchamy delikatnie na szyję)

Myśli, co zrobić… – Domek zbuduję!

(palcem wskazującym rysujemy kontur domku)

Miesza zaprawę, cegły układa –

(otwartą dłonią wykonujemy koliste ruchy, a następnie całymi dłońmi naciskamy naprzemiennie boki pleców: od dołu do góry)

dom na schronienie świetnie się nada!

(palcem wskazującym rysujemy kontur domku)

 

 

 1. ,,Co można kupić w księgarni?” – rozmowa na temat księgarni na podstawie wiedzy dziecka oraz zabawy dydaktycznej. Do tego zadania potrzebne będą: cztery pojemniki/większe kartki/taśma malarska (coś co pozwoli na wyznaczenie czterech punktów zbiórki przedmiotów), jabłka, ogórki (kilka sztuk znajdujących się w domu dowolnych warzyw i owoców), różne książki, pieczywo różnego rodzaju (bułki, chleb, rogale, ciasto, ciastka), kwiaty (w doniczce, cięte), zdjęcie księgarni.

zadanie 3 księgania

Zadaniem dziecka będzie posegregowanie przedmiotów do czterech pojemników. Każdy pojemnik to inny sklep (warzywniak, piekarnia, kwiaciarnia i księgarnia). Można powiedzieć: ,,Leżą tutaj produkty, które można  kupić w różnych sklepach, proszę posegreguj je”. Po skończonej segregacji prosimy dziecko o podanie nazw sklepów, w których można kupić dane produkty. Teraz czas na przeliczenie produktów w sklepach. W którym sklepie jest najwięcej produktów? W którym najmniej? A może tyle samo? Po przeliczeniu produktów w sklepach czas przejść do tematu dzisiejszego dnia, czyli księgarni. W tym celu można zadać następujące pytania: Czy byłaś/łeś kiedyś w księgarni? Jakie książki tam kupiłaś/eś? Co jeszcze poza książkami można kupić w księgarni?

 

 1. ,,Bajeczki” – zabawa do piosenki 😊

 

 1. ,,Moje marzenie” – zabawa rozwijająca kreatywność i twórcze myślenie. Do tego zadania potrzebne będą jedynie kolorowe kredki i kartka papieru. Zadaniem dziecka będzie wyobrazić sobie, że kredki są zaczarowane i rysują to, co chciałoby ożywić, gdyby tylko było to możliwe.

 

 1. ,,Poproszę trzy książki” – zabawa w księgarnie. To tego zadania potrzebne będą: książki z domowej biblioteczki, guziki/nieduże prostokąty wycięte z kolorowych kartek z papieru. Wspólnie przygotujcie książki, rozłóżcie je okładkami do góry na dywanie lub niskim stoliku. Za walutę posłużą stare guziki, lub wycięte z papieru kolorowe prostokąty. Teraz czas na dobrą zabawę! 😊 Pamiętajcie o zwrotach grzecznościowych oraz wydawaniu reszty 😉 Kto będzie sprzedawcą w księgarni? Ile książek uda się sprzedać? Ile pieniędzy uda się zarobić na sprzedaży książek?

 

 1. ,,Fotograf” – zabawa ruchowa. Dziecko swobodnie porusza się po pokoju. Na hasło: ,,Zdjęcie!” staje w bezruchu i przybiera dowolną pozę do zdjęcia. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.

 

 1. ,,Calineczka i kret” – karta pracy. Zadanie dziecka będzie polegało na odnalezieniu w labiryncie drogi do Calineczki i myszki.

zadanie 8 Calineczka i kret

 

Proszę pamiętać, że są to propozycje, część z nich można w razie potrzeby zmodyfikować. Nie ma obowiązku realizowania wszystkich propozycji. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się np. zdjęciem z wykonania jednego
z proponowanych zadań można podesłać je  na mojego e-maila alicjaharasimowicz@gmail.com