Propozycje aktywności dla dzieci z grupy ,,Maczki” – piątek 17.04.2020

Temat dnia: ,,Co zrobię dla Ziemi?”

1. ,,Co powiedziałyby zwierzęta?” – zabawa dydaktyczna. Do tego zadania można wykorzystać poniższe zdjęcia. Zadaniem dziecka będzie wyobrazić sobie piękny las i spróbować opowiedzieć, co powiedziałoby zwierzę, gdyby mieszkało w takim lesie (pierwsze zdjęcie). Następnie wyobraża sobie zniszczony las – połamane rośliny, brudne rzeki i jeziora, wszędzie śmieci. Co powiedziałoby zwierzę, gdyby mieszkało w takim lesie? Co możemy zrobić, by wszystkie zwierzęta były zdrowe i szczęśliwe?

zadanie 1

1. ,,Wyścig dżdżownic” – zabawa ruchowa. W tej zabawie wystarczy wyznaczyć linię mety i startu. Dziecko składzie się na brzuchu i stara się jak najszybciej dotrzeć do linii mety, pełzając jak dżdżownica (na brzuchu, przedramiona oparte o podłogę, podnosi biodra do góry i opuszcza je z jednoczesnym przesunięciem się do przodu).

1. ,,Co zrobię dla Ziemi?” – gra dydaktyczna. Do tego zadania potrzebne będą: duża kartka papieru/ duża ścianka z kartonu/papier do pakowania/, pionki – kolorowe nakrętki po napojach, kostka do gry, mazak/marker, ilustracja przedstawiająca las (można spróbować namalować samemu). Na planszy wystarczy zaznaczyć START i METĘ oraz narysować pola pomiędzy nimi

zadanie 3 co zrobię dla Ziemi – pytania do gry

Celem gry, jest dotarcie do lasu – pola z numerem 20. Każde pole od 1 do 20 ma przypisane znaczenie. Jeśli jest ono dobre dla środowiska gracz przesuwa się o określoną ilość pól do przodu, a jeśli złe – cofa się.

Znaczenie kolejnych pól:

• Pomagasz sprzątać las. Przesuwasz pionek o 2 pola do przodu.
  • Wyłączasz światło, gdy wychodzisz z pokoju. Przesuwasz się o 3 pola do przodu.
  • Pomagasz leśniczemu dokładać jedzenie do paśnika dla zwierząt. Przesuwasz się o 2 pola do przodu.
  • Po pikniku zostawiłaś/eś śmieci w lesie. Cofnij się o 2 pola.
  • Kupujesz z rodzicami energooszczędne żarówki. Przesuń pionek o 1 pole do przodu.
  • Urwałaś/eś gałęzie, aby zrobić z nich miecze. Cofasz się o 2 pola.
  • Myjesz zęby przy zakręconym kranie. Przesuwasz pionek 2 pola do przodu.
  • Włożyłaś/eś kij w mrowisko. Cofnij się o 1 pole.
  • Pomagasz sadzić drzewa. Przesuń pionek o 3 pola do przodu.
  • Głośno krzyczysz w lesie, uciekają zwierzęta, odlatują ptaki. Cofasz się o 2 pola.
  • Dokarmiasz ptaki w czasie mrozów. Przesuwasz pionek o 1 pole do przodu.
  • Posadziłaś/eś na balkonie kwiaty i je podlewasz. Przesuwasz sionek o 2 pola do przodu.
  • Podeptałaś/eś grzyby. Cofnij się o 2 pola.
  • Segregujesz śmieci. Przesuwasz pionek o 2 pola do przodu.
  • Namawiasz rodziców, aby załadowywali pralkę i zmywarkę do pełna i dopiero wtedy uruchamiali urządzenie. Przesuwasz pionek o 2 pola do przodu.
  • Złapałaś/eś biedronkę i włożyłaś/eś ją do pudełka zapałek. Cofnij się o 2 pola.
  • Ubrania, z których wyrosłaś/eś oddajesz innym dzieciom. Przesuń pionek o 2 pola do przodu.
  • Do przedszkola przychodzisz z rodzicem pieszo, bo mieszkasz niedaleko, a jadące samochody zatruwają środowisko. Przesuwasz pionek o 2 pola do przodu.
  • Wyrzucasz kartkę pokolorowaną tylko z jednej strony. Cofnij się o 1 pole.
  • Gratulacje! Możesz pospacerować w pięknym lesie! 😊

1. ,,Gąsienice” – karta pracy. Zadaniem dziecka będzie wycięcie gąsienic i uporządkowanie ich od najkrótszej do najdłuższej.

Zadanie 4

1. ,,Ziemia, powietrze, ogień” – zabawa ruchowa. Dziecko biega swobodnie. Na hasło: ,,Ziemia” – kładzie się na plecy na dywanie, nogi i ręce wyprostowane. Na hasło: ,,Powietrze” – klęka, kołysząc się na boki z wysoko podniesionymi rękami. Na hasło: ,,Ogień” – staje nieruchomo z szeroko rozstawionymi rękami i nogami. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.

1. ,,Drugie życie odpadków” – zadanie wymagające odrobiny wyobraźni i kreatywności 😉 Zastanówcie się wspólnie, w jaki sposób można wykorzystać niepotrzebne już rzeczy? Co można zrobić z puszki, butelki, rolek po papierze toaletowym, słoika, czy kartonu? Może doniczkę, garaż dla samochodów, wazon, karmnik dla ptaków, skarbonkę? Jestem pewna, że zaskoczycie mnie swoją kreatywnością! 😊

1. ,,Nasza planeta” – zabawa przy piosence.

1. ,,Ziemia nasz dom” – wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką 😉